Po rozum do głowy. Warto iść [kanapa polityczna]

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Prof. Roman BäckerAdam Willma

Po rozum do głowy. Warto iść [kanapa polityczna]

Prof. Roman BäckerAdam Willma

Prof. Roman Bäcker i Adam Willma dyskutują o sytuacji politycznej w kraju.

- Zbigniew Ziobro ma szanse zapisać się na kartach światowej kinematografii. Prokuratura ma wnieść skargę kasacyjną w sprawie Romana Polańskiego. Zwroty akcji jak w sensacyjnym filmie.
- Wszyscy czekają na merytoryczną polemikę ministra Zbigniewa Ziobry z wyrokiem. Uzasadnienie wyroku sądu, który odmówił wydania Polańskiego, miało ponad 200 stron i według specjalistów było jednym z najlepszych, które zostało napisane przez polskich sędziów. Nie chodzi bowiem o to, jak brzydki i zdeprawowany jest słynny reżyser, ale o to, czy spełnione zostały prawne kryteria ekstradycji. Nie wiemy do tej pory, jaka jest ranga prawna argumentów przedstawionych przez Zbigniewa Ziobrę, bo poza ogólnikami do opinii publicznej, ale też i do adwokata Polańskiego, nic nie dotarło. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że całe to zamieszanie służy głównie kreowaniu wizerunku ministra. Ziobro wyraźnie próbuje stawiać się w roli samotnego szeryfa, który nie tylko wie, gdzie leży zło, ale i sam się z nim rozprawia. Wolałbym, aby jego aktywność skierowana została nie na medialne wodotryski, a na usprawnienie wymiaru sprawiedliwości.

- Szykuje się nam cały sezon powrotów. Prokuratura żąda 3,5 roku dla Lwa Rywina oskarżonego w sprawie wykorzystywania fałszywej dokumentacji medycznej. Jeśli zarzuty się potwierdzą, chwała szeryfom.
- Nie wiem, czy powinienem się w tej sprawie wypowiadać, bo w dawnych, niedobrych czasach, gdy Służba Bezpieczeństwa robiła mi różne nieprzyjemności, pewien kwit lekarski bardzo mi pomógł. Cóż, dziś mogę się przyznać, że byłem troszkę mniej chory, niż wynikało to ze świadectwa lekarskiego. Chciałbym przy okazji serdecznie podziękować pani doktor z Akademickiej Przychodni Lekarskiej, która była łaskawa pomóc mi w ten sposób. Andrzejowi Zybertowiczowi będącemu w areszcie wykryto bardzo poważną chorobę. Dzięki tej „pomyłce” lekarskiej wyszedł na wolność. Lekarze pomagają w różnych przypadkach i to niekoniecznie ze złą intencją. Jestem jak najdalszy od potępiania całego środowiska lekarskiego.

- Ale z tego, co mi wiadomo, tamte rozgrywki nie dotyczyły 17 milionów złotych „i czasopism”.
- W przypadku Rywina mamy do czynienia z ewidentnymi naruszeniami etyki lekarskiej, co powinno być niewątpliwie karane. Inna rzecz, że to głównie politycy nie dają dziś innym grupom zawodowym najlepszego świadectwa stosowania się do etyki zawodowej.

- A propos przypadków medycznych. Stefan Niesiołowski po kwarantannie wraca z przytupem do mediów. Jedynym sposobem na odzyskanie władzy według niego jest tylko Majdan. Chyba lepiej było nie wypuszczać Stefana Niesiołowskiego bez tłumacza.
- Jeśli Stefan Niesiołowski sądzi, że Jarosław Kaczyński z Andrzejem Dudą ewakuują się do Rosji, to obawiam się, że czeka go rozczarowanie. Ale mówiąc poważnie - wszelkie kroki na rzecz przedterminowych wyborów, które słyszy się w środowisku opozycji, mogą przynieść aktualnie rządzącej partii jedynie powiększenie liczby mandatów. Jedyną drogą do pozbawienia PiS władzy są nie miasteczka namiotowe, ale przekonanie przez opozycję większości obywateli, że posiada lepszą koncepcję rządzenia. Jaka jest jakość rządów Prawa i Sprawiedliwości każdy widzi, ale trzeba pamiętać, że PiS nie wygrał dzięki swojemu wdziękowi i bezkonkurencyjnemu programowi. Podłożem tryumfu PiS-u była niezgoda na kontynuację polityki proponowanej PO. Jeśli PO miałaby wrócić do łask Polaków, to tylko jako partia, która potrafi wyciągać wnioski.

- A propos wyciągania wniosków. Szwedzi wyciągnęli wnioski z nawałnicy migracyjnej. Zmieniają prawo azylowe. Osoby, którym odmówiono azylu politycznego, nie dostaną już zasiłku.
- Nic dziwnego, sytuacja w Szwecji jest krytyczna. Dotąd jedynie 0,5 proc. azylantów znalazło zatrudnienie, reszta żyje na garnuszku opieki. Niestety, nawet w najbogatszych krajach Europy pieniądze nie rosną przy ulicy. To jest czytelny sygnał dla tych, którzy dopiero wybierają się do Europy. Dobrze, że europejscy politycy potrafią jednak pójść po rozum do głowy. Naszym politykom, choć z całkiem innych względów, również tego życzę.

Prof. Roman BäckerAdam Willma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.