PO przygotowuje się do wyborów samorządowych w 2018 roku

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Hanka Sowińska

PO przygotowuje się do wyborów samorządowych w 2018 roku

Hanka Sowińska

Jeśli strona internetowa Kujawsko-Pomorskiej PO może o czymś świadczyć, to chyba o tym, że partia pragnąca odzyskać władzę przespała pół roku.

W zakładce „Aktualności” ostatni wpis pochodzi z... grudnia 2016 r. Z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego serwis Kujawsko-Pomorskiej PO zamieścił wywiad z Antonim Mężydło.

W rozdziale „Ważne tematy” jeszcze starsze materiały. „Przełomowy rok dla wydobycia gazu łupkowego” - tekst z lutego 2014 r., o miesiąc starszy „Pakiet startowy dla absolwentów, bezrobotnych i osób 50+”. Może to tylko kwestia aktualizacji strony kujawsko-pomorski. platforma.org. Mając jednak na uwadze to, że PO stawia na młodych, zaniedbywanie internetu wydaje się czymś niezrozumiałym.

- Platforma jest stale obecna w regionie - zapewniał nas wczoraj Tomasz Lenz, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego PO, poseł na Sejm od 2005 r.

Regionalny lider Platformy przypomina, że w marcu tego roku przewodniczący PO Grzegorz Schetyna oraz lokalni działacze i sympatycy partii spotkali się w Ostromecku na konferencji poświęconej samorządom i ordynacji wyborczej. - A w maju zorganizowaliśmy debaty w kilkunastu powiatach naszego województwa. Wzięli w nich udział członkowie Klubu Parlamentarnego PO.

Partia rządząca i wszystkie opozycyjne szykują się do wyborów samorządowych w 2018 r. Jak w kujawsko-pomorskiej Platformie przebiegają prace nad programem?

- Zarządy powiatowe PO otrzymały stosowane dokumenty, w tym wzory formularzy i ankiety. Na ich podstawie będzie tworzony program na kolejne cztery lata. Chcemy przede wszystkim wiedzieć, jakie Polacy mają oczekiwania, i skonfrontować je z naszymi planami. Program będzie gotowy na przełomie roku - mówi Tomasz Lenz.

Platforma Obywatelska
Liczba członków w regionie: 2000
Liczba posłów: 8
Sejmowi weterani i nowicjusze
Tomasz Lenz, okręg wyborczy nr 5, 21 323 głosy, w Sejmie od 2005 r.
Paweł Olszewski, okręg wyborczy nr 4, 14 438 głosów, poseł V, VI, VII kadencji
Krzysztof Brejza, okręg wyborczy nr 4, 15 951 głosów, obecna kadencja jest trzecią
Arkadiusz Myrcha, okręg wyborczy nr 5, 13 400 głosów
Teresa Piotrowska, okręg wyborczy nr 4, posłanka IV, V, VI, VII kadencji

W najbliższych wyborach samorządowych Platforma wystawi swoich kandydatów na prezydentów w pięciu miastach regionu. - W Bydgoszczy i we Włocławku będą to dotychczasowi prezydenci - Rafał Bruski i Marek Wojtkowski. Decyzja w sprawie kandydowania Roberta Malinowskiego, obecnego prezydenta Grudziądza, jeszcze nie zapadła. Poprzemy Ryszarda Brejzę, prezydenta Inowrocławia. Będziemy też mieć swojego kandydata w Toruniu.

Mimo przegranych w 2015 r. wyborów parlamentarnych Platforma rządzi w regionie. Ma przewagę w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie zasiada 14 radnych. Od 11 lat marszałkiem województwa pozostaje Piotr Całbecki z PO (zanim po raz pierwszy stanął na czele sejmiku, był radnym).

Europosłem z Kujaw i Pomorza w barwach PO pozostaje od trzech kadencji Tadeusz Zwiefka. Posłem do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy został wybrany w 2004 r. Reelekcję w roku 2009 zapewnił mu dziesiąty wynik wyborczy w kraju.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.