Po kilku latach odkurzą projekt na Tucholską

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Po kilku latach odkurzą projekt na Tucholską

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Jak się dowiadujemy, najpóźniej w końcu marca Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku ogłosi przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej na przebudowę drogi nr 237. Chodzi o ul. Tucholską, Targową, Szkolną i 21-Lutego w Czersku.

- Na podstawie wstępnych szacunków na zadanie zarezerwowano 80 tys. zł - informuje „Pomorską” Krzysztof Prymaka z Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W maju minie rok od niedzielnej akcji zbierania podpisów czerszczan pod petycją w sprawie przebudowy do marszałka Mieczysława Struka.

- Jednym z głównych mankamentów tej drogi jest jej ograniczona szerokość, co sprawia, że dwa samochody ciężarowe nie mieszczą się na jezdni i zjeżdżają na grząskie oraz dziurawe pobocze - to fragment apelu. - Drugim problemem jest brak odwodnienia. Po opadach deszczu i wiosennych roztopach ulica przypomina koryto rzeki, gdyż tworzą się zastoiska wody. Ponadto brak wydzielonych ciągów rowerowych przy intensywnym ruchu cyklistów negatywnie wpływa na ich bezpieczeństwo. Droga jest również niewystarczająco oświetlona.

Pod apelem podpisało się 1 tys. 913 mieszkańców. Dokumentacja więc powstanie, a co dalej?

- Zadanie w chwili obecnej nie jest wpisane do wieloletniego planu finansowego województwa pomorskiego - informuje Prymaka. - W związku z powyższym jego realizacja jest uzależniona od decyzji zarządu województwa pomorskiego.

Przypomnijmy, petycję do marszałka Struka zawiozła poproszona o to przez inicjatorów akcji burmistrz Czerska Jolanta Fierek. Marszałek okazał wówczas zrozumienie dla tej inwestycji. Dokumentacja jest aktualizowana, ale dalsze decyzje jeszcze nie zapadły. Póki co znany jest kosztorys inwestorski, który powstał w 2009 r. Wtedy zadanie projektant oszacował na 7 mln 620 tys. zł. - Kosztorys inwestorski będzie teraz także aktualizowany - mówi Prymaka.

O dalszych ustaleniach w prawie drogi wkrótce więcej.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.