Płonące chemikalia spłynęły do kanału, a niżej jest kąpielisko

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Marek Weckwerth

Płonące chemikalia spłynęły do kanału, a niżej jest kąpielisko

Marek Weckwerth

Badania próbek powietrza i wody w miejscowości Wszedzień koło Mogilna potwierdzają, że nie ma już zagrożenia dla mieszkańców. A było, bo płonęło składowisko chemikaliów.

Z tego co mówią wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i szefowie służb ochrony środowiska i sanitarnych, mieszkańcy mogą już spać spokojnie, choć samo pogorzelisko po pożarze jest niczym tykająca bomba i trzeba je usunąć, zutylizować.

Mimo to mieszkańcy tej wsi i okolicznych są mocno zaniepokojeni.

W urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja prasowa poświęcona tym problemom. Pożar składowiska odpadów niebezpiecznych (668 ton) w miejscowości Wszedzień wybuchł 29 maja wieczorem. Z żywiołem walczyło 40 zastępów strażackich z naszego regionu, które - jak poinformował gen. Janusz Halak, komendant wojewódzki PSP w Toruniu - wsparli ich koledzy z Wielkopolski dostarczając specjalny kontener ze środkami ochrony dróg oddechowych i z pianą gaśniczą.

Pogorzelisko jest już całkowicie ugaszone i oddane właścicielowi, czyli miejscowemu kółku rolniczemu.

Powietrze jest czyste, ale „wisi” w nim niepewność mieszkańców co do wpływu szkodliwych substancji na ich zdrowie

Firma Multikarbon, która składowała odpady w miejscowości Wszedzień, zwyczajnie się ulotniła. Na taką działalność gospodarczą miała pozwolenie od starosty mogileńskiego i działała legalnie. Plac wynajmowała od miejscowego Kółka Rolniczego. Więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.