Krzysztof Ogiolda

Plebiscyt kartkowy poprzedził plebiscyt krwi

Polska pocztówka plebiscytowa przypominała głosującym, że Niemcy czeka spłacanie wojennych odszkodowań. Polska pocztówka plebiscytowa przypominała głosującym, że Niemcy czeka spłacanie wojennych odszkodowań.
Krzysztof Ogiolda

Adriana Dawid, dr hab. profesor Uniwersytetu Opolskiego, historyk, badaczka Śląska, historii powszechnej i Polski w XIX i w XX wieku.

Sto lat temu - 20 marca 1921 roku - odbył się na Górnym Śląsku plebiscyt. Jego mieszkańcy poszli masowo do urn by powiedzieć, czy chcą mieszkać w Niemczech, czy w Polsce. Dlaczego zdecydowano się na taką formę bezpośredniej demokracji?
To było zgodne z ówczesnymi deklaracjami politycznymi, które pojawiły się u kresu I wojny światowej i mówiły, że należy narodom dać prawo do samostanowienia.

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.