Platforma skarży ustawę o trybunale

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Marcin Dobskiredakcja@polskatimes.pl

Platforma skarży ustawę o trybunale

Marcin Dobskiredakcja@polskatimes.pl

Platforma Obywatelska złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego na nowelizację ustawy o trybunale, którą podpisał prezydent.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby już uznać sprawę Trybunału Konstytucyjnego za zamkniętą, jednak we wtorek Platforma Obywatelska złożyła skargę do TK w sprawie nowelizacji ustawy o tej instytucji. W opinii polityków PO nowelizacja, którą w poniedziałek podpisał prezydent, a następnie opublikowano ją w Dzienniku Ustaw, jest niekonstytucyjna w kilkunastu punktach. PiS odrzuca skargi PO. - Trybunał to nie starożytna wyrocznia - mówi AIP wiceminister MSW Jarosław Zieliński.

Podczas wtorkowego briefingu przewodniczący klubu parlamentarnego PO wraz z Borysem Budką poinformowali, że składają do Trybunału Konstytucyjnego skargę na nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. - Platforma będzie konsekwentnie udowadniać, że to Prawo i Sprawiedliwość jest niezgodne z konstytucją - mówił zadziornie Budka. - Ustawa miała sparaliżować TK, to był cel PiS, by potem nie mógł on blokować kolejnych niekonstytucyjnych ustaw - argumentował.

Zdaniem innego posła, PiS toczy konflikt z demokratycznym państwem prawa. - Władza sądownicza musi się bronić, a opozycja w parlamencie wykorzystać każde narzędzie, żeby bronić niezależności sędziów - mówi nam Cezary Tomczyk z PO. - Zaskarżamy do trybunału tę ustawę, bo uważamy, że przynajmniej w kilkunastu punktach jest ona niekonstytucyjna - dodaje były rzecznik rządu, który mówi, że nowelizacja to „bubel prawny”.

Według wiceministra MSW Trybunał Konstytucyjny nie ma z definicji patentu na prawdę.

- Ustawa wchodzi w życie i mamy nadzieję, że będzie respektowana, Trybunał Konstytucyjny się opamięta i przestanie kwestionować ustawy sejmowe, sytuując się w roli starożytnej wyroczni, bo nią nie jest - mówi AIP wiceminister Jarosław Zieliński.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją TK rozpatrywać ma sprawy według kolejności wpływu, a to oznacza, że bieżące skargi na kolejne ustawy będą rozpatrywane po wielu miesiącach albo latach. To w praktyce blokuje rozpatrywanie spraw przez TK. Poseł Tomczyk powiedział, że PO nie ustanie. - Naciski na władzę w PiS, wewnątrz i z zewnątrz kraju będą coraz większe - powiedział, podkreślając, że należy bronić konstytucji.

Autor: Marcin Dobski

Marcin Dobskiredakcja@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.