Plan jest. Po środki na pewno będą sięgać

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Plan jest. Po środki na pewno będą sięgać

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

W gminie Tuchola opracowano plan rozwoju dróg. To konieczność.

Dokument jest potrzebny, aby sięgać po środki zewnętrzne na remonty i budowę dróg. Każda z gmin ma taki zamiar.

W całej gminie jest 186,65 km dróg. Podstawowy układ komunikacyjny w gminie stanowi droga wojewódzka 240 prowadząca ze Świecia do Chojnic. Przechodzi przez środek jednej z największych miejscowości w gminie - Bysław. Jest dziewięć dróg powiatowych, a uzupełniają je sieć dróg gminnych oraz wewnętrznych dróg dojazdowych. Te ostatnie mają ponad 73 km długości, a jedynie 15,73 km to drogi utwardzone. Pozostałe to są wewnętrzne i dojazdowe, które mają nawierzchnię gruntową, żwirową lub z tłucznia. - Stan dróg jest niezadowalający - zaznaczają w planie rozwoju. - Wykonywane są doraźne prac poprzez nawożenie żużlem lub żwirem oraz profilowanie ich. Jednak w przyszłości należy gruntownie wyremontować je lub utwardzić.

W latach 2016-20 planowana jest przebudowa 21 dróg bądź ulic. - Przedstawiony plan inwestycyjny będzie mógł być zrealizowane dzięki zewnętrznej pomocy finansowej. W gminie liczą na dofinansowanie z tzw. „schetynówek“, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także ze środków budżetu województwa kujawsko-pomorskiego pochodzących z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej.

- Mamy w planach na najbliższe cztery lata przebudowanie bądź wyremontowanie prawie 28 km traktów - wyliczają w urzędzie. - Mamy nadzieję, że dostaniemy wsparcie, m.in. doczekamy się przebudowy ul. Kwiatowej, Zbysława czy Ogrodowej w Bysławiu oraz Hallera w Lubiewie czy Leśnej w Suchej.

Jest nadzieja, że remontu doczekają się trasy Piła - Szumiąca, Lubiewo - Bysławek, czy część drogi powiatowej Klonowo - Bruchniewo i Lubiewo Jania Góra oraz Klonowo - Sucha. W wielu inwestycjach zaplanowana jest od razu przebudowa kanalizacji deszczowej i położenie kabli oświetleniowych i przebudowa oświetlenia ulicznego.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.