Płaćcie czynsze! Będą nowe mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudzinski
Małgorzata Goździalska

Płaćcie czynsze! Będą nowe mieszkania

Małgorzata Goździalska

Włocławek planuje wybudować w najbliższych latach 200 mieszkań.

Pierwsze posiedzenie zespołu do spraw budownictwa komunalnego odbyło się. Wiceprezydent Monika Berger przedstawiła kilka wariantów rozwoju tego budownictwa.

Władze miasta zamierzają przeznaczyć co roku 5 milionów złotych na ten cel z własnego budżetu. Ale w grę wchodzi także zaciągnięcie kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecna ekipa rządząca miastem optuje za budową mieszkań komunalnych w oparciu o partnerstwo prywatno-publiczne. Planuje w ten sposób oddać 200 nowych lokali mieszkalnych. Ale też bierze pod uwagę zakup mieszkań na rynku wtórnym lub od dewelopera.

- To wszystko będzie jednak wymagało dokonania restrukturyzacji zarządzania zasobami mieszkaniowymi oraz przeprowadzenia skutecznej windykacji w stosunku do zadłużonych lokatorów - wyjaśniała nam wiceprezydent Monika Berger.

I nad tym urząd miasta właśnie pracuje. Chodzi nie tylko o zwiększenie dochodów z tytułu czynszów mieszkaniowych, ale też dochodów z użyczenia, dzierżawy.

Zespół pod przewodnictwem wiceprezydent Moniki Berger, złożony m.in. z przedstawicieli samorządu, do lipca ma wypracować ostateczne stanowisko w sprawie budownictwa komunalnego.

Tereny pod budownictwo komunalne miasto ma. To między innymi 3,5-hektarowa działka przy ulicy Celulozowej. Ale i przy ulicy Tumskiej jest miejsce na niewielki budynek mieszkalny.

We Włocławku na mieszkania komunalne czeka co najmniej 200 rodzin, na socjalne - kolejne 640. Jest więc dla kogo budować! I oczekiwania są duże.

Budowa mieszkań komunalnych ma złagodzić także problem braku mieszkań socjalnych.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.