Plac Wolności w Sępólnie placem niezgody?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Marciszek
Arkadiusz Marciszek

Plac Wolności w Sępólnie placem niezgody?

Arkadiusz Marciszek

- W końcu będzie pięknie, będziemy mieli Rynek na miarę XXI wieku - można było usłyszeć na konsultacjach społecznych, gdzie pokazany został projekt odnowienia centralnej części miasta.

Lecz niedługo po zachwytach przyszedł czas na szczegółowe przemyślenia. Położenie placu jest, można powiedzieć fatalne i nie można tego w żaden sposób zmienić. Jednym z boków jest ruchliwa droga krajowa, która nawet po zbudowaniu obwodnicy będzie obciążona ruchem ciężarowym. Plac jest jedynym wygodnym miejscem do parkowania na długości około 2 km.

Co bardzo ważne, jest przy nim jest kilkanaście punktów handlowych lokalnych przedsiębiorców. - W tych planach jest wiele rzeczy, które budzą moje poważne zastrzeżenia. Projektant z Poznania patrzy innym kategoriami, niż my ludzie mieszkający tu na co dzień - mówi Leszek Lewiński, właściciel sklepu.

Według naszego rozmówcy bardzo nieżyciowe jest założenie, że będą tam kawiarenki. Wiele z takich punktów gastronomicznych zbankrutowało po kilku miesiącach. To nie jest wielkie miasto, nie ma tu tak wielu turystów i studentów. Zresztą, o wiele atrakcyjniejszym miejsce do spotkań czy wypicia kawki jest nadjeziorna promenada.

Według pana Lewińskiego, władze miasta powinny 
pomyśleć nad losem właścicieli sklepów w centrum, którzy płacą podatki do kasy samorządu. Znaczne ograniczenie liczby miejsc parkingowych będzie dla sklepikarzy gwoździem do trumny. Przy supermarketach zagranicznych sieci zaparkować jest łatwiej.

- Czy nie można przebudować rynku, ale zostawić to, co dobre? Czy trzeba fundować utrudnienia dla klientów oraz dostawców? - pyta pan Leszek.

Pytani przez nas przechodnie mieli w stosunku do koncepcji rewitalizacji mieli stosunek obojętny, bądź o niej nie wiedzieli. Kilku z nich stwierdziło, że z tego miejsca “salonu” się nie zrobi, bo największą wadą placu jest położenie przy ruchliwej trasie. Zresztą, w Sępólnie nie brakuje ciekawszych miejsc do spędzania wolnego czasu.

Arkadiusz Marciszek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.