Piwko nad Wdą? Teoretycznie można

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Agnieszka Romanowicz

Piwko nad Wdą? Teoretycznie można

Agnieszka Romanowicz

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazuje spożywania alkoholu w miejscach publicznych i precyzuje, o jakie konkretnie miejsca chodzi.

Są wśród nich placówki oświatowo-wychowawcze, zakłady pracy, środki komunikacji publicznej, ulice, place i parki. Nie ma w niej jednak mowy o plażach i nabrzeżach rzek.

Argument ten podnoszą prawnicy stający w obronie mężczyzny, który odmówił przyjęcia mandatu za picie piwa na nadwiślańskich bulwarach w Warszawie. To głośna sprawa z wczoraj, dlatego zaciekawiło nas, jak wygląda to nad Wdą?

Najwięcej do powiedzenia na ten temat ma młodzież. Spotykają się w pobliżu zamku, wzdłuż łach koło działek, a także na schodach będących pozostałością po cukrowni. Czy zatem powinni obawiać się mandatu, jeśli zostaną przyłapani z piwem?

- Teoretycznie nie - odpowiada Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu. - Jednak trzeba pamiętać o dodatkowych powodach, dla których ta ustawa musiała wejść w życie w Polsce. Chodziło nie tylko o alkohol, ale też o towarzyszące mu zniszczenia i bałagan. Gdybyśmy zastali nieporządek podczas młodzieżowej imprezy nad Wdą, z pewnością wyciągnęlibyśmy konsekwencje.

Jednak Roman Witt, gdyby miał decydować o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych, złagodziłby obowiązujące prawo. - W Niemczech, Austrii czy Francji nie jest ono tak surowe. Można np. wypić lampkę wina pod wieżą Eiffla. Ale, żeby dało się to wprowadzić u nas, trzeba wcześniej wyedukować społeczeństwo, żeby zachowywało się z klasą. Niestety, większość doświadczyła widoku pijanych mężczyzn leżących pod płotem. To przez takie zachowania przepisy w naszym kraju zostały zaostrzone.

W Świeciu mandaty za picie alkoholu są najczęściej wlepiane przy Małym Blankuszu na Mariankach.

Agnieszka Romanowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.