PiS i SLD spytają włocławian, czy chcą być w Kujawsko-Pomorskiem

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

PiS i SLD spytają włocławian, czy chcą być w Kujawsko-Pomorskiem

Małgorzata Goździalska

Nie tylko PiS, ale i SLD we Włocławku zapowiada konsultacje w sprawie dalszego pozostawania Włocławka w Kujawsko-Pomorskiem.

Prawo i Sprawiedliwość we Włocławku jest wyraźnie niezadowolone z „okrągłego stołu” w sprawie integracji województwa. Także włocławski Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Jarosław Chmielewski stoi na czele PiS we Włocławku, a ponadto jest przewodniczącym włocławskiego samorządu. Po nadzwyczajnej sesji Sejmiku samorządowego zapowiedział przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie dalszego pozostania Włocławka w województwie kujawsko-pomorskim. Z pomysłem konsultacji wśród włocławian dołączył do niego również Krzysztof Kukucki, przewodniczący klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radzie Miasta.

- Myśleliśmy o przeprowadzeniu referendum w tej sprawie, ale nie byłoby ono wiążące, bo nie w gestii samorządu jest ustalanie podziału administracyjnego - dodaje Kukucki.

Czy oba ugrupowania porozumiały się w sprawie przeprowadzenia konsultacji wśród włocławian? Jarosław Chmielewski zapewnia, że nie. - My byliśmy pierwsi - podkreśla.

Nie wiadomo też jeszcze, w jakiej formie miałyby być przeprowadzone zapowiadane konsultacje. - Za wcześnie o tym mówić - tłumaczy Jarosław Chmielewski. A Krzysztof Kukucki zapewnia, że każdy mieszkaniec będzie mógł się wypowiedzieć. - Postaramy się o to, żeby nikt nie czuł się wykluczony - dodaje.

Zdaniem Jarosława Chmielewskiego teraz jest dobry czas na takie konsultacje. Dlaczego? - Bo mówi się o utworzeniu nowego województwa - warszawskiego - odpowiada przewodniczący Rady Miasta we Włocławku.

Jarosław Chmielewski jest zwolennikiem przyłączenia Włocławka do województwa łódzkiego. Krzysztof Kukucki mówi wprost: - Najlepiej byłoby, żeby Włocławek pozostał w województwie kujawsko-pomorskim, ale w takim województwie, w którym nasze miasto byłoby traktowane z taką samą troską jak Toruń, żeby nie tylko do Torunia była odnoszona zasada zrównoważonego rozwoju.

Krzysztof Kukucki twierdzi, że Włocławek z wieloma problemami został przez władze samorządowe województwa pozostawiony sam sobie.

Przykłady? - To między innymi wciąż nieprzekazany pacjentom Zakład Radiologii, niedokończony remont Muzeum Historii Włocławka czy niszczejący pałacyk w Wieńcu.

Co o planach włocławskich samorządowców dotyczących przeprowadzenia konsultacji społecznych sądzi wojewoda kujawsko-pomorski? - Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wielokrotnie podkreślał, że jest za jednością regionu, że zrobi wszystko, żeby zachować integralność województwa, że nie odpowiadają mu pomysły prowadzące do destrukcji - powiedział nam wczoraj rzecznik prasowy wojewody Jarosław Jakubowski. I dodał: - Naszym celem jest godzenie różnych interesów - dla dobra całego naszego regionu.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.