Agnieszka Domka-Rybka

Piotr Kuczyński: Firma GetBack odzyskuje więcej niż zapłaciła. Taki biznes

Piotr Kuczyński: Firma GetBack odzyskuje więcej niż zapłaciła. Taki biznes Fot. Dziennik Łódzki
Agnieszka Domka-Rybka

Rozmowa z Piotrem Kuczyńskim, głównym analitykiem Domu Inwestycyjnym Xelion o tym czy posiadacze obligacji korporacyjnych spółki GetBack mogą stracić swoje pieniądze i czy grozi nam afera na miarę Amber Gold.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że GetBack wyemitował obligacje za 2,6 mld zł, które były w portfelach ponad 9 tysięcy osób fizycznych i 178 instytucji finansowych. Jednak dopiero w w ostatnim czasie pojawiły się dowody na problemy z obsługą zobowiązań firmy z tytułu emisji. Czy to może być afera na miarę Amber Gold? 85 proc. papierów spółki mogli nabyć drobni inwestorzy, stąd takie porównanie.
Nie chciałbym nikogo straszyć, sprawę bada KNF i Prokuratura Krajowa. W poniedziałek do prokuratury wpłynęło zawiadomienie KNF o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa i wiceprezesa windykacyjnego spółki GetBack. Dlatego na razie poczekajmy z wnioskami. Choć przyznam szczerze, gdy trzy tygodnie temu usłyszałem o kłopotach GetBack, zupełnie je zignorowałem. Jednak dziś wiem, że z tego może być grubsza afera. Może, jeśli okaże się, że pieniądze gdzieś wyparowały, czyli ktoś je wyprowadził. Ale wcale nie musi, jeżeli spółka zainwestowała je w zakup wierzytelności. Na razie tak bym to powiedział, ponieważ jeszcze dokładnie nie wiadomo, dlaczego straciła płynność finansową.

Eurorating obniżył rating GetBacku do poziomu „CCC” i oznaczył spółkę jako częściowo niewypłacalną. Co na to Piotr Kuczyński? Czytaj w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.