Piłują, szlifują i dobrze się bawią

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(PB)

Piłują, szlifują i dobrze się bawią

(PB)

Dwie przyjaciółki uruchomiły niecodzienny biznes - pierwszą w Toruniu miejską stolarnię. „Pracownia CEH”, to miejsce pracy i różnych spotkań.

„Pracownia Cech” to pierwsze miejsce na mapie Torunia, gdzie każdy może przyjść i pomajsterkować. Zaczyna się od szlifowania, a kończy na naprawianiu mebli i samodzielnym robieniu różnych przydatnych rzeczy do domu takich jak: deska do krojenia czy stojak na butelki z winem. Na pomysł stworzenia stolarni wpadły dwie przyjaciółki.

Joanna Suchomska i Agnieszka Łaszewska poznały się jeszcze na studiach. Pomysł na wspólny biznes podsunęło im... życie. - Asia studiowała socjologię, a ja anglistykę. Postanowiłyśmy razem wynająć mieszkanie, które trzeba było wyremontować. Stwierdziłyśmy, że wynajęcie ekipy remontowej będzie nas sporo kosztować, dlatego postanowiłyśmy zrobić wszystko same - opowiada Agnieszka Łaszewska, która na co dzień jest nauczycielką angielskiego.

Jej współlokatorka pracuje w Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Dziewczyny łączy przyjaźń i pasja, jaką jest majsterkowanie. - Przy okazji naszego remontu zaczęłyśmy kolekcjonować różne narzędzia, a po dwóch latach pomyślałyśmy, że takich osób, które tak jak my lubią od czasu do czasu coś poszlifować albo zrobić samodzielnie do domu musi być w Toruniu więcej. Stąd pomysł na stolarnię - miejsce, do którego każdy może przyjść i za niewielką opłata wynająć sobie stanowisko pracy - mówi Joanna Suchomska.

„Pracownia Cech” działa w Toruniu od miesiąca i z dnia na dzień zdobywa coraz większa popularność zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

- Pamiętam, że na zajęciach technicznych w szkole robiłyśmy z koleżankami jakieś sałatki albo szyłyśmy serwetki. Z kolei chłopcy mieli fajne zajęcia. Nie wiem, kto powiedział, że dziewczyny nie nadają się do stolarki? To stereotyp, który skutecznie przełamujemy. Do naszej stolarni przychodzą dziewczyny, które radzą sobie o wiele lepiej niż panowie - podkreśla Łaszewska.

W stolarni, którą prowadzi wspólnie z Joanną Suchomską widać doskonale, że dawny podział na zajęcia typowo kobiecie i męskie już dawno nie istnieje. Dziewczyny wyznają zasadę, że trzeba robić to, co się potrafi i przede wszystkim lubi, choć czasem nie ma wyjścia i po prostu trzeba to zrobić.

- Dziś kobiety muszą być samodzielne. Bardzo często nie mają wyjścia, ale z drugiej strony: Ile można się prosić o naprawienie czegoś, skoro można to zrobić samodzielnie? Poza tym z moich obserwacji wynika, że nie tak łatwo znaleźć pana „złotą rączkę”- śmieje się anglistka.

Jej wspólniczka, która z wykształcenia jest socjologiem, zwraca też uwagę na społeczny wymiar przedsięwzięcia, jakim jest stolarnia. „Pracownia Cech” to miejsce spotkań dla dorosłych i dla dzieci, dla kobiet i mężczyzn.

Kilka dni temu odbywały się tam warsztaty, podczas których można było zrobić deski kuchenne, stojaki na wino i skrzynki na piwo. Niebawem pod okiem instruktora osoby chętne będą mogły poznać techniki odnawiania starych mebli.

- Istniejemy od niedawna, ale warsztaty, które prowadzimy zdobywają coraz większe zainteresowanie, dlatego chcemy rozszerzyć naszą ofertę. Chcemy pokazać, że każdy niezależnie od płci i wieku może zacząć swoją przygodę ze stolarką, ale najpierw musi się tego nauczyć, dlatego zaprosiliśmy do współpracy również stolarza. Same też prowadzimy zajęcia - podkreśla Suchomska, dodając, że zajęcia są ciekawą formą spędzania czasu wolnego w dobie Facebooka i łapania Pokemonów.

To, co robią dwie panie związane z Toruniem wpisuje się również w panującą modę pt. „zrób to sam”. Zamiast jeździć do sklepów z akcesoriami dla domu, lepiej usiąść w miejscu, gdzie pachnie kreatywnością i zrobić coś według własnego planu. Agnieszka Łaszewska dodaje, że w pracowni nie ma sąsiadów, którzy na nas naskarżą, że znowu coś remontujemy.

Autor: (PB)

(PB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.