Pilotażowy program wykrywania raka płuca

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Hanka Sowińska

Pilotażowy program wykrywania raka płuca

Hanka Sowińska

To tylko dwa spośród wielu zamierzeń, które znalazły się w programie działania Sejmiku Profilaktyki Onkologicznej na ten rok.

Powołany do życia jesienią 2014 r. sejmik podsumował wczoraj pierwszy rok działalności. Przedstawiono również projekty, które będą realizowane do końca 2016 roku.

- Liczymy, że w tym roku możliwe będzie wdrożenie projektów, które sejmik przedstawił już marszałkowi województwa. Chodzi o dwa programy: „Dbam o zdrowy styl życia”, w ramach którego wyłoniony ma być zakład pracy promujący profilaktykę onkologiczną oraz „Powrót do źródeł zdrowia”, czyli pilotażowy program szeroko pojętej rehabilitacji - mówił dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia CO w Bydgoszczy.

Aktualny pozostaje postulat dopisania do listy obowiązkowych badań pracowniczych cytologii i mammografii.

Za niezwykle ważny projekt sejmik uznał opracowanie mapy epidemiologicznych zagrożeń w województwie kujawsko-pomorskim (partnerem ZPiPZ będzie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Wydział Ochrony Środowiska).

- Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego w Bydgoszczy, Grudziądzu i we Włocławku oraz powiatach tucholskim i świeckim jest najwięcej zachorowań na raka u kobiet. Chcemy poznać przyczyny, dla których powiat włocławski, radziejowski, aleksandrowski oraz duże miasta mają najgorsze statystyki, gdy chodzi o zachorowania na nowotwory u mężczyzn - mówił dr Mierzwa.

Sejmik będzie też kontynuował działania zmierzające do wdrożenia w Kujawsko-Pomorskiem pilotażowego programu wczesnego wykrywania raka płuca z użyciem TK.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.