Pij wodę, najlepiej z minerałami!

Czytaj dalej
Fot. ixabay
Marek Weckwerth

Pij wodę, najlepiej z minerałami!

Marek Weckwerth

Codziennie powinniśmy spożywać co najmniej 1,5 - 2 litry płynów, a latem i po wysiłku nawet 3 litry.

Organizm dorosłego człowieka składa się w trzech czwartych z wody, zaś niemowlęcia aż w 80 procentach.

- Zatem bez wody nie ma życia. To niby wszyscy wiedzą, ale z tym, jaką wodę pić i w jakich ilościach jest już gorzej - stwierdza mgr Szymon Chrzanowski z Inowrocławia, specjalista dietetyki i psychodietetyki. - Przede wszystkim nie możemy zapominać o spożywaniu napojów. Zwykle robimy to niemal automatycznie, przygotowując sobie herbatę czy kawę. A jednak trzeba pamiętać o wodzie zmineralizowanej, która zawiera odpowiednio dużo wapnia, magnezu, ale mało sodu. W codziennej diecie brakuje nam szczególnie wapnia, stąd rada, by pić taką właśnie wodę.

Dietetyk wyjaśnia, że woda mineralna czy zmineralizowana zawiera co najmniej 1000 miligramów rozpuszczonych związków na każdy decymetr wody. Minerały wpływają też na smak wody.

Co ciekawe, dużo minerałów zawiera także zwykła woda kranowa. Można ją pić bez przegotowania, do czego namawiają od kilku lat spółki wodociągowe. To dlatego, że jej jakość w większości miast, zwłaszcza dużych, jest już bardzo dobra. Potwierdzają to kontrole sanepidu.

Minerały zawarte w tej wodzie osadzają się w postaci kamienia w urządzeniach gospodarstwa domowego i przez to są dla nich niekorzystane, wręcz destrukcyjne, ale dla organizmu człowieka są zbawienne.

- Woda źródlana jest praktycznie pozbawiona minerałów i co najwyżej nadaje się do zaparzenia herbaty lub kawy - tłumaczy Szymon Chrzanowski. - Mogą ją pić natomiast dzieci do szóstego roku życia, a to ze względu na niepełny rozwój nerek.

Osobną kwestią są wody lecznicze zawierające duże stężenia minerałów, bo te dedykowane są pacjentom cierpiącym na konkretne schorzenia.

Woda wysokosodowa może wywoływać nadciśnienie, z kolei woda pochodząca ze źródeł sudeckich zawiera śladowe ilości - pierwiastka promieniotwórczego - radonu.

Niektórzy naukowcy zwracają uwagę na sposób przechowywania wody pitnej. Najbezpieczniejszym opakowaniem dla zdrowia człowieka jest szklana butelka i najlepiej o ciemnym zabarwieniu. Szkło jest bowiem obojętne chemicznie, w przeciwieństwie do plastiku, który jest najpowszechniejszym materiałem opakunkowym. Plastik może wchodzić w reakcję z wodą, zwłaszcza gdy butelka poddana jest długiemu nagrzewaniu przez promienie słoneczne.

Problemem dla środowiska jest natomiast utylizacja plastikowych butelek.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.