Wpis Wiktora Rutki

Pierwsze dni września 1939

Na fotografii widać żołnierzy 67 Pułku Piechoty z C.K.M. wz.30. Oryginalny podpis pod zdjęciem „1 maj 1939 r. Brodnica”. Fot. profil Brodnica sprzed lat Na fotografii widać żołnierzy 67 Pułku Piechoty z C.K.M. wz.30. Oryginalny podpis pod zdjęciem „1 maj 1939 r. Brodnica”.
Wpis Wiktora Rutki

Mamy coś dla pasjonatów lokalnej historii. To relacja ppor. Stanisława Wawrzyńczaka. Cofnijmy się zatem do początku II wojny światowej.

Relacja ppor. Stanisława Wawrzyńczaka, dowódcy plutonu przeciwgazowego 67 Pułku Piechoty, z pierwszych dni września 1939 roku.

„(...)W dniu 1-szego września pułk znajduję się w następującym ugrupowaniu: 1-szy baon (batalion) na umocnionej pozycji około 15 km. na pnc. od Brodnicy, zamyka dostęp do m. Brodnica z kierunku północnego. Umocnienia w warunkach korzystnych: na przesmykach między jeziorami w lasach i zagajnikach. Na wschód od 1-szego Baonu, Baon Obrony Narodowej, na odcinku dozorowania aż po m. Górzno włącznie. II Baon w m. Szczuka (około 6 km. płd. Brodnica) w odwodzie. III Baon w m. Brodnica, również w odwodzie. Od świtu zaczyna się działalność lotnictwa npl’a. Są to tylko samoloty rozpoznawcze i pojedyncze samoloty myśliwskie, które w lotach szturmowych ostrzeliwują z broni pokładowej obiekty wojskowe oraz ludność cywilną w mieście.Opl. całego miasta stanowi Kompania C.K.M. III Baonu. W godzinach popołudniowych C.Km’y zestrzeliwują jeden samolot rozpoznawczy npl’a, który spada na tyłach naszej obrony. Pluton piechoty wysłany celem złowienia lotników, przywozi tylko wymontowane karabiny maszynowe, aparat radiowy i aparat fotograficzny; po lotnikach nie ma śladu. Cały dzień mija spokojnie, jedynie na przedpolu I-szego Baonu Kompania rozpoznawcza pułku stacza drobne potyczki z takimiż oddziałkami npl’a w rejonie Nowe Miasto.

Wieczorem przychodzą niepomyślne wiadomości o przebiegu walk, które się toczą bardziej na zachód,a mianowicie w rejonie Jabłonowo - Grudziądz, oraz rozkaz przesunięcia II-go Baonu w rejon m. Książki(płd. Jabłonowo). Na tym odcinku walczą pozostałe pułki 4 D.P. a mianowicie 14 p.p. i 63 p.p. O północy II-gi Baon przechodzi przez m. Brodnica. Na rozkaz dowódcy pułku przydzielam jedną drużynę odkażającą do tego Baonu. D-ca pułku odchodzi z m. Brodnica wraz z II-gim Baonem. Ja z plutonem p-gaz zostaję z III-cim Baonem (...)”

Według relacji majora Michała Steinera z 67 Pułku Piechoty, samolot strącony nad Brodnicą, został zestrzelony za pomocą C.K.M. wz. 30 przez porucznika Kuczyńskiego, jednego z dowódców OPL Brodnicy.

Wpis pochodzi z profilu Brodnica sprzed lat (Facebook)

Autor: Wpis Wiktora Rutki

Wpis Wiktora Rutki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.