Pierwsza wizyta Franciszka w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Wally Santana
Damian Witekdamian.witek@polskapress.pl

Pierwsza wizyta Franciszka w Polsce

Damian Witekdamian.witek@polskapress.pl

Papież Franciszek dzisiaj przybywa do Polski. Będzie najważniejszym gościem Światowych Dni Młodzieży. Odwiedzi też m.in. Auschwitz.

Franciszek jest trzecim papieżem, który odwiedzi Polskę. Wcześniej Jan Paweł II pielgrzymował tu osiem razy, a Benedykt XVI raz, w 2006 r.

Wizyty Franciszka w Polsce wyczekują nie tylko młodzi pielgrzymi z całego świata, ale również polski Kościół, politycy, przedstawiciele innych wyznań. Wielu spodziewa się, że papież będzie głosił w Polsce przesłanie miłosierdzia i otwarcia na drugiego człowieka. Świat będzie obserwować m.in. jego wizytę w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Franciszek przylatuje do Krakowa dzisiaj około godz. 16 i na lotnisku w Balicach zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Następnie pojedzie na Wawel, gdzie porozmawia z polskim prezydentem. Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w oknie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, aby powitać wiernych zebranych na placu przed pałacem. To słynne okno na ulicy Franciszkańskiej, w którym pojawiał się Jan Paweł II i rozmawiał z młodzieżą.

Drugiego dnia papież uda się do klasztoru na Jasnej Górze, gdzie pomodli się w Kaplicy Cudownego Obrazu. Odprawi również mszę świętą z okazji niedawno zakończonych obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Obszar sanktuarium może pomieścić około 300 tys. wiernych. Po południu planowany jest powrót Ojca Świętego do Krakowa. Na Błoniach może go powitać nawet 600 tys. wiernych.

Podobnie jak jego poprzednicy odwiedzający Polskę Franciszek odwiedzi obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Już wcześniej Ojciec Święty zapowiedział, że będzie to cicha, modlitewna wizyta - nie wygłosi tam przemowy.

W sobotę Franciszek pojedzie papamobile do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie będzie celebrował mszę świętą, a po niej zje obiad z 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów.

Kulminacją pielgrzymki papieża będzie niedzielna msza św. w Brzegach zwieńczająca całość obchodów. Około godziny 18.15, po oficjalnych podziękowaniach, Franciszek zostanie pożegnany i wieczorem powróci do Rzymu. W czasie krakowskich ŚDM papież tradycyjnie już ogłosi miejsce, które będzie gospodarzem kolejnych dni młodych.

Autor: Damian Witek

Damian Witekdamian.witek@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.