Kazimierz Sikorski

Pierwsza kobieta będzie rządzić stolicą Włoch

Kazimierz Sikorski

Duży sukces antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech. Kandydatka tej partii została pierwszą kobietą burmistrzem Rzymu.

Sukces antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech. 37-letnia Virginia Raggi z tej partii będzie pierwszą kobietą burmistrzem Rzymu. Populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd przejmuje władzę w Wiecznym Mieście oraz w Turynie. To wynik drugiej tury wyborów samorządowych w niektórych regionach Italii.

Porażkę poniosła w Rzymie i Turynie rządząca centrolewicowa Partia Demokratyczna premiera Matteo Renziego. Najbardziej spektakularna wygrana populistycznej partii była w stolicy, Virginia Raggi uzyskała od 65 do 69 proc., kandydat Partii Demokratycznej Roberto Giachetti - tylko nieco ponad 30 proc.

Sondaże wskazują też na wygraną kandydatki Ruchu Pięciu Gwiazd w Turynie, tam z wygranej cieszy się 31-letnia Chiara Appendino, która pokonała dotychczasowego burmistrza Piero Fassino z centrolewicy. Udało się ugrupowaniu premiera utrzymać władzę w w Mediolanie oraz w Bolonii. W tym pierwszym zwycięstwo należy do Giuseppe Sali.

Obserwatorzy mówią, że wyniki wyborów lokalnych są dobrym prognostykiem dla Ruchu Pięciu Gwiazd przed wyborami parlamentarnymi w 2018_r. Jedna z gwiazd wyborów, wspominana Raggi, jest z zawodu prawnikiem, jednak na scenie politycznej jest praktycznie nieznana. - Będę burmistrzem wszystkich rzymian. Odnowię instytucje, które przez 20 lat były fatalnie zarządzane - zapowiedziała Raggi.

Zastaje ona stolicę w fatalnym stanie, długi Rzymu urosły już do piętnastu miliardów dolarów, to dwa roczne budżety Wiecznego Miasta. Mieszkańcy są sfrustrowani śmieciami, które zalegają ulice, nieremontowanymi jezdniami oraz coraz gorzej funkcjonującym transportem miejskim.

Założony przez komika Beppe Grillo w 2009 r. Ruch Pięciu Gwiazd głosił hasła walki z korupcją, która jest jedną z największych plag kraju. Między innymi z tego powodu zrezygnował w październiku ub. roku Ignazio Marino z funkcji burmistrza Rzymu. Należał on do rządzącej partii. Od tamtej pory miasto nie ma burmistrza.

Autor: Kazimierz Sikorski

Kazimierz Sikorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.