Pieniądze pójdą na drogi i budynki

Czytaj dalej
Fot. Piotr Śleboda/ugGrudziądz
DXC

Pieniądze pójdą na drogi i budynki

DXC

W 2016 r. najwięcej na inwestycje zamierza przeznaczyć gmina Grudziądz. Najmniej - Gruta.. Na co wystarczy funduszy? Sprawdziliśmy.

Urzędnicy liczą, że w przyszłym roku zaczną płynąć pieniądze z nowego budżetu Unii Europejskiej. Dlatego część zaplanowanych na 2016 r. inwestycji ma być współfinansowana z Brukseli.

Gmina Grudziądz...

...w 2016 r. na inwestycje zamierza wydać aż ponad 15 mln zł. Dla porównania: to tylko o połowę mniej od zaplanowanych wydatków inwestycyjnych miasta Grudziądz.

W gminie kontynuowana będzie budowa sali gimnastycznej w Rudzie. W planie jest także postawienie świetlic w Wielkich Lniskach oraz Białym Borze. Ponadto remontowane będą drogi, m.in. w Linarczyku oraz zmodernizowana zostanie trasa Mały Rudnik-Szynych (dofinansowanie z budżetu państwa).

Łasin

Wydatki inwestycjne na 2016 r. zaplanowano na poziomie ok. 5,5 mln zł. Najdroższe zadanie? Przebudowa ulic: Konarskiego i Sportowej. W sumie ma to kosztować ponad 2 mln zł. Ok. milion złotych łasiński samorząd ma szansę pozyskać z finansowego przez państwo programu, który zastąpił tzw. schetynówki. Poza tym planowany jest zakup ciężkiego wozu dla OSP w Łasinie.

Urzędnicy przymierzają się także do tego, aby przebudować pomieszczenia po byłej szkole w Przesławicach na mieszkania. Szacunkowo ma to kosztować prawie 400 tys. zł. - Inwestycja będzie realizowana w przypadku uzyskania wsparcia finansowego z Banku Gospodarstwa Krajowego - podkreśla Edyta Zientarska, skarbnik Łasina.

Gmina Rogóźno...

...na inwestycje chce przeznaczyć ok. 3,6 mln zł. Najwięcej, bo aż 1,4 mln zł, pójdzie na dokończenie budowy sali sportowej w Rogóźnie. - To dla nas duży wydatek. Po zakończeniu budowy więcej pieniędzy będziemy mogli przeznaczać na inne inwestycje - podkreśla skarbnik Monika Dobrzeniewska.

Na liście projektów na przyszły rok znalazła się jeszcze przebudowa drogi w Rogóźnie oraz termomodernizacja działającej w tej wsi szkoły podstawowej.


Gmina Grudziądz
Create bar charts

Świecie nad Osą

Projekt budżetu zakłada, że wydatki inwestycyjne gminy Świecie nad Osą wyniosą nieco ponad 3 mln zł. - Każdego roku wydajemy od 2,5 do 3 mln zł - mówi wójt Ireneusz Maj.

Plan jest taki, że ruszy termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Wszystko zależy jednak od tego czy gmina zdobędzie unijne na dofinansowanie na ten cel. W ciągu dwóch lat ta inwestycja ma pochłonąć 3,5 mln zł.

Urzędnicy będą także starać się pozyskać pieniądze na przebudowę dróg w: Karolewie oraz Świeciu n. Osą. Łącznie remontt mają kosztować 1,1 mln zł.

Radzyń Chełmiński

W mieście i gminie Radzyń Chełmiński na inwestycje zamierzają przeznaczyć nieco ponad 2,5 mln zł. Najwięcej, bo ok. 800 tys. zł ma kosztować drugi etap przebudowy drogi Radzyń Wieś - Gawłowice. Co poza tym? W planie jest kontynuacja renowacji ruin zamku oraz opracowanie dokumentacji pod projekty unijne. Chodzi tutaj m.in. o termomodernizację sali gimnastycznej przy szkole oraz dalsze zagospodarowanie parku.

Chudy rok w Grucie

- W projekcie budżetu na 2016 rok na inwestycje zarezerwowaliśmy 641 tys. zł - mówi Jarosław Poznański, sekretarz gminy. Urzędnicy planują modernizację drogi Boguszewo-Stara Ruda, zakup siłowni plenerowych do sołectw oraz remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Słup.

DXC

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.