(MO)

Pielgrzymi opanują jutro Toruń

Ojciec Tadeusz Rydzyk poprosił uczestników jutrzejszej uroczystości, aby zabrali ze sobą krzesła i parasole. Fot. Grzegorz Olkowski Ojciec Tadeusz Rydzyk poprosił uczestników jutrzejszej uroczystości, aby zabrali ze sobą krzesła i parasole.
(MO)

Konsekracja nowego kościoła w Porcie Drzewnym wiąże się ze sporymi utrudnieniami w ruchu.

Dwieście autokarów i piętnaście tysięcy pielgrzymów ma przyciągnąć konsekracja kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, który powstał przy skrzyżowaniu Szosy Bydgoskiej i Drogi Starotoruńskiej.

- To będzie dla nas nowe doświadczenie, bo dotąd pielgrzymi w takiej liczbie nie pojawiali się w Toruniu w środku tygodnia - mówi Andrzej Rabuszak z Wydziału Ochrony Ludności w Urzędzie Miasta Torunia. - Utrudnienia w ruchu mogą się pojawić szczególnie w okolicach Szosy Bydgoskiej i ulicy Starotoruńskiej. Trzeba pamiętać, że w tamtych okolicach działają duże zakłady, takie jak np. Towimor, a 18 maja to normalny dzień pracy. Wspólnie z policją zrobimy jednak wszystko, by te utrudnienia zminimalizować.

To właśnie w okolicach Portu Drzewnego zaparkować będzie chciała większość autokarów. Wcześniej część ich pasażerów pojawi się w siedzibe Radia Maryja przy Żwirki i Wigury.

- Dlatego dla autokarów ruch w tej części miasta, od ulicy Grudziądzkiej, będzie jednokierunkowy. Tak, jak dzieje się to przy okazji dorocznych urodzin rozgłośni - dodaje Andrzej Rabuszak.

Organizatorzy całego przedsięwzięcia, ojcowie redemptoryści, pomyśleli o wszystkim. Goście z kraju i zagranicy, którzy w środę przyjadą na konsekrację nowej świątyni, będą kompleksowo objęci opieką.

Od godz. 10.30 w amfiteatrze przy kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II zaczną się koncerty. Wystawionych zostanie na zewnątrz aż sześć telebimów - dla tych, którzy nie zmieszczą się w kościele.

Liczba gości szacowana jest na około 15 tysięcy, a miejsc pod dachem jest 3 tysiące. Stąd apel ojca Tadeusza Rydzyka do pielgrzymów, by brali ze sobą przenośne krzesełka i parasole. Będą siedzieć na zewnątrz i śledzić wydarzenia na telebimach.

Będą stoiska, przy których będzie można się pożywić. W okolicach świątyni stanie też 70 przenośnych toalet typu toi-toi. Uruchomione zostaną punkty medyczne, w pogotowiu znajdą się karetki.

Przygotowano specjalny program na jutrzejszą uroczystość. Na godzinę 10.30 zaplanowano występy Eleni, Macieja Wróblewskiego i ks. Stefana Ceberka. O godz. 12 - wspólna modlitwa Regina Coeli, a o godz. 15 - modlitwa ku czci Miłosierdzia Bożego.

Pół godziny później natomiast rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem legata papieskiego, ks. kardynała Zenona Grocholewskiego. Eucharystię sprawować będą księża kardynałowie, arcybiskupi, biskupi i wielu gości. Przygotowywana jest także specjalna procesja dziejów.

- To grupy przebrane w stroje z dawnych czasów, które będą zdążać do tej świątyni, by ubogacić czas naszej modlitwy i naszego radosnego oczekiwania przed rozpoczęciem uroczystości - zapowiada ojciec Rydzyk.

Autor: (MO)

(MO)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.