Piece do wymiany

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Maja Stankiewicz

Piece do wymiany

Maja Stankiewicz

Od 2006 roku w Bydgoszczy wydano na ten cel blisko 3 miliony zł.

Dymiące kominy to przede wszystkim problem, gdzie dominuje albo stara zabudowa, albo domy jednorodzinne. Nie każdy może pozwolić sobie na ogrzewanie gazowe czy kominek. Pół biedy jeśli pali w piecu węglem, gorzej, że bydgoszczanie wrzucają tam wszystko, co da się spalić.

Tymczasem za spalanie odpadów na terenie posesji grozi nam grzywna w postaci mandatu karnego do 500 złotych. Jeżeli jednak sprawa trafi do sądu, to zapłacimy nawet do 5 tysięcy złotych. Dotyczy to również spalania śmieci w domowych paleniskach.

Dlaczego palenie śmieci w domowych piecach jest tak groźne? Temperatura w domowych piecach wynosi zaledwie od 200 do 500 stopni Celsjusza. Przy tak niskich temperaturze spalania do atmosfery wydostają się nieoczyszczone szkodliwe substancje chemiczne.

Bydgoszcz od 2006 roku przyznaje właścicielom, współwłaścicielom i najemcom samodzielnych lokali lub budynków mieszkalnych dofinansowanie w wysokości 100 procent kosztów, ale poniesionych tylko na kupno pieca ekologicznego, czyli m.in. gazowego olejowego czy na biomasę. Nie może to być jednak więcej niż 3 tysiące złotych.

Wnioski o dofinansowanie wymiany pieca należy składać w sekretariacie wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska bydgoskiego urzędu miasta (ul. Jezuicka 4A, II piętro, pokój 9 - poniedziałek, środa, czwartek w godz. 8-16, wtorek w godz. 8- 18, piątek w godz. 8-14.

W momencie składania wniosku nasz stary piec musi być sprawny technicznie i w dodatku trwale związany z budynkiem. Likwidacja dotychczasowego urządzenia i kupno nowego może nastąpić dopiero po podpisaniu umowy z bydgoskim ratuszem.

Od 2006 roku w Bydgoszczy wymieniono ponad tysiąc urządzeń. Koszt to ponad 2,9 miliona złotych. W tym roku od stycznia wpłynęło 19 wniosków. Będą przyjmowane tak długo, aż wyczerpią się środki na ten cel w budżecie.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.