Pięć tysięcy stulatków w Polsce. Emeryturę z ZUS pobiera 110-letnia zakonnica z Krakowa. Rekordzistą KRUS jest 113-latek z Podlasia

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Zbigniew Bartuś

Pięć tysięcy stulatków w Polsce. Emeryturę z ZUS pobiera 110-letnia zakonnica z Krakowa. Rekordzistą KRUS jest 113-latek z Podlasia

Zbigniew Bartuś

Liczba stulatków w Polsce przekroczyła właśnie 5 tysięcy. ZUS wypłaca emerytury 2 tysiącom z nich, w tym 1660 kobietom i 340 mężczyznom. Prawie 800 emerytur wypłaca stulatkom KRUS (kobiet jest w tym gronie 667). Troje emerytów urodzonych ponad wiek temu (w tym dwie kobiety) pojawiło się też po raz pierwszy w dziejach na liście świadczeniobiorców MSWiA, czyli byłych mundurowych. Najstarszą klientką ZUS jest siostra Cecylia Roszak z Klasztoru Dominikanek w Krakowie. Ma 110 lat, czyli pamięta zarówno I wojnę światową, jak i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Według najświeższych danych GUS, pod koniec zeszłego roku mieliśmy w całej Polsce 4934 ludzi urodzonych w 1917 roku lub wcześniej oraz 1810 osób, które przyszły na świat w roku odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ile z tego grona dzisiaj żyje? Wszystko wskazuje na to, że jest to co najmniej 5,5 tys.; na podstawie nowych danych o dalszym trwaniu życia seniorów (które radyklanie się wydłuża) można nawet szacować liczbę polskich stulatków na 6 tys.

Kiedyś w jednym autobusie, dziś w miasteczku

Pod koniec PRL, czyli niespełna 30 lat temu, wszyscy polscy stulatkowie zmieściliby się w jednym miejskim autobusie. Od tego czasu ich populacja wzrasta jednak geometrycznie, zwłaszcza w XXI wieku. Ów wzrost dynamicznie przyspieszył po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Dlatego ZUS i KRUS musiały rozszerzyć swe tabele o niespotykane wcześniej w tej liczbie grupy wiekowe: najpierw dziewięćdziesięciolatków (mamy ich już prawie ćwierć miliona, z czego trzy czwarte to kobiety), a potem także stulatków.

Czytaj więcej:

 • Gdzie mieszka rekordowa liczba stulatków pobierających świadczenia z ZUS?
 • Ile stulatków ma być w Polsce w połowie obecnego wieku?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.