Pięć kujawsko-pomorskich urzędów skarbowych jest przyjaznych przedsiębiorcom [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Agnieszka Domka-Rybka

Pięć kujawsko-pomorskich urzędów skarbowych jest przyjaznych przedsiębiorcom [zdjęcia]

Agnieszka Domka-Rybka

Spotkanie w Izbie Administracji Skarbowej było okazją do ogłoszenia wyników XV edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, którego organizatorem jest Loża Bydgoska BCC. Firmy wypełniły 1800 ankiet.

- Otrzymaliśmy dodatkowe uprawnienia do kontroli przedsiębiorców, ale to wcale nie znaczy, że teraz biegamy z szabelką i wycinamy firmy. Mamy specjalne narzędzia na specjalne okazje - przekonywała Anita Kruczkowska-Lassak z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy podczas wczorajszego spotkania na temat skutków powstania KAS.

Naprzeciwko siebie usiedli urzędnicy fiskusa i przedstawiciele biznesu.„Dostaliśmy narzędzia do normalnej pracy”


KAS, czyli Krajowa Administracja Skarbowa, powstała 1 marca tego roku z połączenia służby celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Jej głównym celem jest walka z oszustwami podatkowymi, a przede wszystkim z wyłudzeniami VAT. W regionie największą zmianą, związaną z wprowadzeniem nowej reformy, było powstanie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego. - To urząd do twardych kontroli, czyli ma ścigać największe przestępstwa - mówiła Anita Kruczkowska-Lassak.

Szacuje się, że budżet państwa traci 40 mld zł rocznie na wyłudzeniach VAT. Ten podatek stał się przedmiotem wielu oszukańczych transakcji i m.in. tym urzędnicy tłumaczą konieczność przyznania im dodatkowych uprawnień.Obawy firm budzą np. kontrole bez zapowiedzi i na podstawie okazania przez funkcjonariusza legitymacji służbowej. Wcześniej urząd musiał powiadomić o swojej wizycie siedem dni wcześniej.

- Różne rzeczy się w tym czasie działy. Można było zwinąć biznes, wyczyścić konta, spalić dokumenty, uciec - wspomina jeden z pracowników skarbówki. - Tak naprawdę 1 marca otrzymaliśmy uprawnienia do normalnej pracy.VAT i tak płaci konsument


Firmy boją się także Jednolitego Pliku Kontrolnego. W elektronicznym JPK_VAT przedsiębiorcy (na razie najwięksi, mali i średni) są zobowiązani do uwidocznienia numerów faktur sprzedażowych i zakupowych. To nic innego, jak elektroniczna ewidencja zakupu i sprzedaży. Na tej podstawie, nawet nie znając treści transakcji, można wykryć potencjalne błędy w rozliczeniach VAT.- Takie informacje składa 105 - 106 tysięcy polskich firm - mówił w Bydgoszczy Mirosław Kreft z Departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych Ministerstwa Finansów. - VAT nie powinien być wrogiem przedsiębiorców, ponieważ ostatecznie i tak płaci go konsument. Państwo zwraca firmom 80 mld zł rocznie tego podatku i musi mieć nad nim kontrolę. Obciążenia dla biznesu z tego tytułu to nic wobec nieuczciwej konkurencji, jaką fundują mu oszuści podatkowi.Spotkanie w Izbie Administracji Skarbowej było również okazją do ogłoszenia wyników XV edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, którego organizatorem jest Loża Bydgoska BCC. Firmy wypełniły 1800 ankiet.

Są przyjaźni biznesowi


- Wynika z nich, że w kontaktach ze skarbówką przedsiębiorcy najbardziej narzekają na podstawowe sprawy, jak m.in. brak miejsc parkingowych przy urzędach, klimatyzacji w budynkach, nieuprzejmość urzędników, ich godziny pracy, trudny język pism oraz również, że często rozwiązuje się problemy petentów w obecności innych osób, co na pewno nie jest komfortowe - wymieniał Krzysztof Matela, kanclerz Loży Bydgoskiej BCC.

Na najbardziej przyjazne skarbówki w naszym regionie biznes wytypował pięć: Urząd Skarbowy w Grudziądzu, Urząd Skarbowy w Lipnie, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu, Urząd Skarbowy w Inowrocławiu i Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.