Pięć dni z nauką i sztuką

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
TB

Pięć dni z nauką i sztuką

TB

Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu trwać będzie od 22 do 26 kwietnia. Zapisy na imprezy już się rozpoczęły.

- Nie ma skuteczniejszego i korzystniejszego pod względem finansowym sposobu zapobiegania chorobom niż prawidłowe żywienie. Z badań wynika, że w 50 proc. zależy od niego jakość naszego życia - twierdzi dr Justyna Przybyszewska z Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki Collegium Medicum UMK.

Stawiają na zdrową dietę. - Takie choroby jak chociażby cukrzyca, które kiedyś diagnozowano wyłącznie u osób w wieku podeszłym, aktualnie występują już u młodzieży, a nawet u dzieci - zauważa Justyna Przybyszewska. - Podczas festiwalu w przystępny sposób chcemy przekazać rzetelne informacje o prawidłowym żywieniu, a także wpływie poszczególnych składników na jakość naszego umysłu. Będą też wykłady dla rodziców, którzy chcieliby odpowiednią dietą wspomóc rozwój intelektualny swoich pociech.

Dyskusja na temat żywności i żywienia człowieka rozpocznie w piątek (22 kwietnia) w Dworze Artusa tegoroczny Toruński Festiwal Nauki i Sztuki.

Oprócz dr Justyny Przybyszewskiej wezmą w niej udział pracownicy Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki, a także Katedry i Kliniki Geriatrii Collegium Medicum UMK. Będzie to też jedna z głównych imprez tegorocznego festiwalu. Zgodnie z tradycją i w tym roku nie zabraknie imprez plenerowych.

Chrzest Polski i drugi pokój toruński

Z okazji 550-lecia drugiego pokoju toruńskiego w niedzielę, 24 kwietnia odbędzie się historyczna inscenizacja w Dworze Artusa i towarzyszący jej festyn średniowieczny na Rynku Staromiejskim.

- Po podpisaniu traktatu pokojowego wyjdziemy na zewnątrz, sformujemy pochód i podążymy w stronę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tak jak to było w 1466 roku. Liczymy, że w czasie pochodu zabrzmią toruńskie dzwony. W kościele chór UMK zaśpiewa uroczyste „Te Deum”. Będzie też okolicznościowa wymiana prezentów między królem Kazimierzem Jagiellończykiem a wielkim mistrzem krzyżackim Ludwigiem von Erlichshausenem - opowiada dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. - Później orszak uda się na Rynek Staromiejski. Czekają nas tam występy kuglarzy, akrobatów, namioty edukacyjne, a także dwa spotkania. Jedno z katem, który zakuje kogoś w dyby, drugie z rycerzem wybijającym monety.

Poza drugim pokojem toruńskim organizatorzy postanowili zaakcentować także 1050. rocznicę chrztu Polski. - Zaplanowaliśmy dyskusję o początkach państwa piastowskiego, w której weźmie udział profesor Przemysław Urbańczyk. Jego książka „Mieszko I tajemniczy” wzbudziła kontrowersje, a on niezrażony tym zabrał się za pisanie kolejnych - mówi Aleksander Anikowski, kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK.

(TB)

TB

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.