Phishing. Złodzieje czyszczą konta SMS-em na niedopłatę

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Katarzyna Paczewska

Phishing. Złodzieje czyszczą konta SMS-em na niedopłatę

Katarzyna Paczewska

Nie dajmy się zwieść fałszywym fakturom i komunikatom przychodzącym SMS-ami i e-mailami! Oszuści próbują nas teraz nabierać na zaległości.

Kolejny sposób na wykradanie pieniędzy opisał portal Bankier.pl. Jego czytelniczka otrzymała takiego SMS-a tydzień temu (pisownia oryginalna): „Zaleglosc w fakturze telekomunikacyjnej. Prosimy o doplate 3 zl do dnia 27.01.2019 lub Twoj numer zostanie zablokowany https://payu.oplaty. eu(...)”.

- Myśląc, że musi tylko dopełnić formalności i uregulować brakującą na rachunku operatora (nie był on nawet nadawcą wiadomości) kwotę, bez zastanowienia kliknęła na smartfonie w link, który przekierował ją do strony umożliwiającej dokonanie płatności - opisuje mechanizm Malwina Wrotniak, ekspertka portalu Bankier.pl.

Pracownicy banku zadzwonili z pytaniem, czy to na pewno ona zlecała dwie ostatnie transakcje - kolejno 4 000 i 5 000 złotych. Okazało się, że z jej konta bankowego złodzieje w krótkim czasie wypłacili w sumie 9 000 zł.

 

Zobaczcie w dalszej części artykułu. 

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.