Joanna Pluta

Perkusja jak terapia. Przed nami jej święto [zdjęcia]

Perkusja jak terapia. Przed nami jej święto [zdjęcia]
Joanna Pluta

Drums Fusion w tym roku będzie trwał między 21 a 25 czerwca. Dziesiąta, jubileuszowa edycja imprezy zapowiada się niezwykle.

Na pewno znajdą się tacy, którzy nie mieli pojęcia, jak ważnym i silnym ośrodkiem perkusyjnym jest Bydgoszcz. Dlatego lata temu powstał festiwal Drums Fusion - żeby wszyscy się przekonali czym jest Bydgoska Szkoła Perkusyjna. Za niecałe dwa tygodnie - 21 czerwca - rozpocznie się jego kolejna, 10. już edycja.

Perkusja jak terapia. Przed nami jej święto [zdjęcia]
Foliba Ablaye Badji

- Tegoroczny festiwal ma być kwintesencją tego wszystkiego, co działo się tu przez lata - mówi Piotr Biskupski, perkusista, dyrektor artystyczny festiwalu. - Stąd m.in. wyjątkowy koncert, na który udało nam się zaprosić kilkudziesięciu wywodzących się z Bydgoszczy, a rozsianych w tej chwili po całym świecie mistrzów perkusji, którzy zagrają w towarzystwie gości z USA i Europy.

Koncert zaplanowano w połowie Drums Fusion, czyli 23 czerwca o godz. 18 w Operze Nova. W jego drugiej części zagra jazzowy kwartet w składzie David Friedman (jeden z najlepszych wibrafonistów na świecie), Peter Weniger (saksofon), Paweł Pańta (kontrabas) oraz Piotr Biskupski. Wejściówki na koncert B-Drums Orchestra są bezpłatne i czekają w kasie Miejskiego Centrum Kultury.

Perkusja jak terapia. Przed nami jej święto [zdjęcia]
Manu Katsche

Wcześniej, bo od 21 czerwca w ramach Drums Fusion będzie trwało Międzynarodowe Forum Perkusyjne. W Akademii Muzycznej warsztaty poprowadzą tak wybitni muzycy, jak John H. Beck, John R. Beck, Katarzyna Myćka, Skip Hadden i David Friedman.

Jednak to, co najbardziej rozgrzewa mieszkańców miasta to koncerty. Tak jak w ubiegłym roku będą plenerowe. - Początkowo miała do nas przyjechać Sheila Escovedo, legendarna perkusista Prince’a, ale odwołała całą trasę koncertową, więc zamiast jednego koncertu popowego, zaplanowaliśmy trzy jazzowe - mówi Marek Maciejewski, dyrektor DF.

Perkusja jak terapia. Przed nami jej święto [zdjęcia]
Michał Urbaniak.

Pierwszy koncert zaplanowano 24 czerwca o godz. 18 w amfiteatrze Opery Nova. Jacek Pelc, Maciej Sikała, Maurizio Rolli i Bartosz Hadała będą promować płytę „On the Road”. Kolejne już na Wyspie Młyńskiej. Tego samego dnia o godz. 19.30 wystąpi Michał Urbaniak z zespołem Urbanator. Ze światowej sławy skrzypkiem zagrają między innymi Femi Temowo i Frank Parker.

O godz. 21.15 na tej samej scenie zaprezentuje się Manu Katché, jeden z największych perkusistów na świecie. 25 czerwca natomiast również na Wyspie grupa Foliba poprowadzi warsztaty perkusyjne dla całych rodzin (godz. 15), o 19.45 z ronda Grunwaldzkiego wyruszy wyjątkowa barwna, parada perkusyjna, a o godz. 21.30 na Wyspie zespół Wadokyo zaprezentuje Taiko Drumming Show.

Perkusja jak terapia. Przed nami jej święto [zdjęcia]
Wadokyo Taiko

Nie można zapominać o tym, co wydarzy się 25 czerwca o godz. 17 na Starym Rynku. Na ustawionym tam wielkim bębnie, ważącym 3 tony i mierzącym 10 metrów średnicy bydgoszczanie będą bili rekord Guinnessa w liczbie osób jednocześnie grających na największym bębnie świata. Aby się udało są potrzebne co najmniej 264 osoby (powyżej 15. roku życia). Zapisy pod adresem drumsfusion@mck-bydgoszcz.pl. - Zapraszamy, gra na perkusji ma podobno udowodnione naukowo działanie terapeutyczne, warto to sprawdzić - zachęca Biskupski.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.