Pełnia lata w naszym ogrodzie

Czytaj dalej
Fot. freeimages
Anna Stasiewicz

Pełnia lata w naszym ogrodzie

Anna Stasiewicz

Letnie miesiące to czas, kiedy nasz ogród jest najbardziej kolorowy. Wszystko kwitnie i dojrzewa. Chociaż trwają wakacje, to nie możemy całkowicie odpuścić. Co robić latem w ogrodzie?

Wystarczy wstać wcześnie i wyjść na nasz ogród. Śpiewające ptaki, zapach kwiatów i trawy to niezapomniane wrażenia.

Lipiec i sierpień to raczej czas, kiedy już mniej siejemy czy sadzimy, a więcej czasu poświęcamy na pielęgnację czy zrywanie warzyw i owoców.

Lato to wakacje, a więc i czas odpoczynku. Najlepiej byłoby więc wygodnie umościć się w leżaku i rozkoszować letnią pogodą.

Jak we wszystkim, również i w zajmowaniu się ogrodem czy działką, należy zachować umiar. Nie zapominajmy więc o pielęgnacji, ale również i o relaksie. Czym więc należy zająć się latem w ogrodzie?

Na pewno w lipcu i sierpniu nie należy zapominać o podlewaniu naszego ogrodu. Nie po to przecież włożyliśmy sporo pracy w sianie czy sadzenie roślin, by teraz wszystkie miały uschnąć.

Czerwiec i pierwsza połowa lipca były wyjątkowo łaskawe dla ogrodników i działkowców. Deszczu było na tyle dużo, że i zbyt częste podlewanie nie było konieczne. Kto w dodatku zgromadził deszczówkę w jakimś pojemniku, na pewno mile się rozczaruje, widząc rachunek za wodę.

Od kilku dni mamy jednak prawdziwe słoneczne lato i deszczu, przynajmniej w niektórych częściach Polski, jak na lekarstwo. Podlewać więc trzeba.

Najlepiej robić to, albo bladym świtem albo już po zachodzie słońca. Nie ma nic gorszego niż podlewanie w środku dnia, szczególnie, kiedy panują afrykańskie upały. Jeśli mamy oczko wodne, w czasie wysokich temperatur pamiętajmy o uzupełnianiu w nim wody.

Sierpień to też dobry czas na sadzenie wielu roślin, m.in. tych dwuletnich oraz bylin. Część kwiatów, które posadziliśmy wiosną czy wczesnym latem już przekwitła. A jeśli chcemy, by w naszych doniczkach było nadal kolorowe, musimy posadzić nowe. Aksamitki, zwane też turkami, prezentują się okazale, a zebrane nasiona możemy wykorzystać w następnym sezonie.

Latem możemy też zająć się przesadzaniem i sadzeniem krzewów liściastych. Rośliny do zimy zdążą zaadaptować się w nowym miejscu.

Nie zapomnijmy też o cięciu. W połowie lata warto przyciąć żywopłoty liściaste oraz iglaste, a także krzewy iglaste. W drugiej połowie sierpnia, kiedy już zerwiemy owoce, prześwietlamy korony drzew wiśni i czereśni.

Pod koniec sierpnia usuwamy też część liści, które zacieniają dojrzewające winogrona. Przycinamy też część tegorocznych pędów.

Pracując, nie zapominajmy również o odpoczynku.

Połowa lata to dobry moment, żeby kupić na przykład ogrodowe akcesoria, takie jak meble, hamaki czy nadmuchiwane baseny. W dodatku w wielu sklepach zaczęły się już przeceny, więc to doskonała okazja kupić coś do ogrodu z kilkudziesięcioprocentowym rabatem.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.