Pedagogiczna raczej zniknie z krajobrazu

Czytaj dalej
Fot. Józef Basta
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Pedagogiczna raczej zniknie z krajobrazu

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Wszystko wskazuje na to, że do 31 sierpnia tucholska biblioteka pedagogiczna będzie funkcjonować. Potem będzie zlikwidowana.

Zniknie, tak jak wiele takich placówek w Polsce. W wyniku reorganizacji. Kujawsko-pomorskie jest ostatnim województwem, gdzie jeszcze nie przeprowadzono zmian do końca. W województwie jest dziewięć filii placówek biblioteki w Bydgoszczy.

Wiadomo, że zniknie także biblioteka w Sępólnie, nawet wstrzymano w niej remont. Tuchola najprawdopodobniej podzieli los sępoleńskiej. Pracownicy nie chcą oficjalnie zabierać głosu, ale sprawa jest już raczej przesądzona. - Wiemy, że prowadzone są rozmowy z urzędem marszałkowskim - mówi pracownik z biblioteki w Tucholi. - Co dalej, nie wiem.

Biblioteka pedagogiczna filia w Tucholi istnieje od siedemdziesięciu lat. Pracują w niej dwie osoby, mieści się przy placu Zamkowym i zajmuje lokal gminny około 70 metrów kwadratowych. Są tam cenne książki. Co się stanie z księgozbiorem? Na te pytanie jeszcze nie ma odpowiedzi. Tak samo, jak na to, co będzie z pracownikami.

- Na tej placówce wychowało się kilka pokoleń nauczycieli i studentów - mówi tucholanin. - Szkoda.

Reorganizację tłumaczy się tym, że biblioteki miały służyć głównie kształceniom się nauczycieli i studentom, a w tej chwili jest tyle innych nowoczesnych źródeł informacji, że czytelnictwo spada.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.