Paznokcie to nie tylko ozdoba, to też ochrona dla palców

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Zarzycki
Maja Erdmann

Paznokcie to nie tylko ozdoba, to też ochrona dla palców

Maja Erdmann

Paznokcie to nie tylko ozdoba, to też ochrona dla czubków palców, które są bardzo wrażliwe. Gdy chorujemy, chorują również one.

Paznokcie zbudowane są z białka zwanego keratyną. Rosną przez całe nasze życie, średnio 0,1 mm na dobę czyli średnio 3 mm w miesiącu. Zaczynają zwalniać po czterdziestce. Zmiany ich kształtu lub struktury mogą być oznakami choroby. Na przykład białe smugi wzdłuż paznokci mogą oznaczać zaburzenia pracy serca. Jeśli organizmowi brakuje witamin z grupy B, na płytce tworzą się bruzdy, natomiast brak wapnia może powodować wysuszenie

Do najczęściej występujących zaburzeń zaliczamy:

Trendy w 
makijażu paznokci

W tym roku kobiety będą miały krótkie i zaokrąglone paznokcie. Malowane na czerwono, niebiesko lub metalicznie. Z mody nie wychodzą precyzyjne zdobienia. Dla odważniejszych pań przeznaczono kształt migdałowy zakończony ostrym, długim szpicem. Jeśli będzie pomalowany na ostrą czerwień - to będzie hit.

Oprócz czerwieni od ostrych wiśni po zgaszone bordo, warto zaopatrzyć się w lakiery czarne. Modne będą matowe, jak i te z drobinkami innych kolorów. Do łask wracają odcienie perłowe, a holograficzne i nude utrzymują swoją mocną pozycję. Z nowości manicurzyści proponują szarości, khaki i owocowe odcienie żółtego. Hitem wiosny będzie turkus i lazur. Pojawi się również elegancki granat i kobalt. Poza tym powracają białe lakiery.

Ombre to dość ciekawy trend w makijażu nie tylko paznokci. Modne są odcienie lihgt, czyli malujemy płytkę na beżowo, stopniowo przechodząc w inny kolor. Jeśli natomiast zdecydujemy się na czarny podkład, warto ozdobić błyskotkami, na przykład kryształkami Swarowskiego.

Przy wyborze zdobień paznokci bardzo ważny jest nasz styl ubierania się. Jeśli preferujemy prosty strój w czerni i bieli, adekwatne będą paznokcie pomalowane w tych kolorach z geometrycznym, graficznym wzorem.

Na wybiegach kreatorów mody na wiosnę będą królować tęczowe sukienki. Modelki podczas prezentacji miały paznokcie pomalowane w kolorowe paseczki. Inni projektanci postawili na delikatne wzory namalowane na paznokciach pokrytych bezbarwnym lakierem. Nazywa się to negative space.

Koła to kolejny kształt, który inspirował pokazy mody w Paryżu. Wariacją na temat koła jest rumieniec- płytka paznokciowa wygląda jakby była pomalowana różem do policzków, podkład jest z zasady neutralny, nude.

Maja Erdmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.