Patron. Idea słuszna. A co z pomnikami?

Czytaj dalej
Fot. Szymon cieślak
Szymon Cieślak

Patron. Idea słuszna. A co z pomnikami?

Szymon Cieślak

Czy uda się uporządkować sprawę żnińskich pomników, a stadion zyska imię znanego sportowca z Pałuk Michała Joachimowskiego?

Nadanie imienia największemu obiektowi sportowemu w grodzie Śniadeckich zaproponował radny Tomasz Wysocki, przewodniczący komisji turystyki i promocji gminy. Wniosek w tej sprawie złożył na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie.

Michał Joachimowski urodził się w 1950 roku w Żninie. Był lekkoatletą, olimpijczykiem, prawnikiem i politykiem. W trakcie swojej kariery sportowej w halowych Mistrzostwach Europy w Göteborgu w 1974 roku ustanowił rekord świata - 17,03 m w trójskoku. Do jego sukcesów można zaliczyć także m.in. sześciokrotne mistrzostwo Polski. Był także wojewodą kujawsko - pomorskim. Zmarł w styczniu 2014 roku. Pochowano go na cmentarzu w Żninie. - Mając na uwadze jego osiągnięcia, jak również działalność na rzecz gminy Żnin, jako polityka państwowego i samorządowego, wniosek uważam za zasadny - stwierdził radny.

W odpowiedzi, burmistrz Robert Luchowski, dał do zrozumienia, że nadawanie nazwy stadionowi będzie możliwe dopiero po jego wyremontowaniu.

- Oczywiście jeśli pojawią się środki zewnętrzne to niezwłocznie będziemy z tego korzystać. Na stadionie jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Idea słuszna, ale trzeba poprzedzić to działaniami, które doprowadzą ten stadion do wyglądu takiego, żeby był godny nadania imienia jakiejkolwiek postaci - oznajmił włodarz.

Kolejne wnioski, które złożył Tomasz Wysocki dotyczą usytuowania pomników na terenie miasta. To monumenty upamiętniające Jana Pawła II oraz Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

- Są kolizje wynikające z tego, że jeden pomnik stoi przy drugim. Na skwerze Jana Pawła II stoi pomnik Jana Śniadeckiego. Obelisk papieża jest tyłem do Jana Śniadeckiego. Z drugiej strony Jędrzej Śniadecki stracił swoją pozycję poprzez to, że stoi na parkingu (koło sądu - przyp. red.). To jest trochę niestosowne, jeśli chodzi o naszego patrona - stwierdził Tomasz Wysocki.

Grzegorz Koziełek, przewodniczący rady, oświadczył że w sprawie obelisku upamiętniającego JPII rozmawiał z Józefą Błajet, przewodniczącą Rady Powiatu w Żninie.

- Poprosiłem o spotkanie dotyczące podjęcia kroków zmierzających do uporządkowania kwestii istnienia w jednym miejscu dwóch pomników i spowodowanie jednocześnie, że obelisk ku czci Jana Pawła II będzie bardziej estetyczny - powiedział Grzegorz Koziełek.

To nie wszystko. Radny Wysocki zaproponował również powrót na rynek pomnika św. Jana Nepomucena. Warto dodać, że figura ta stała na żnińskim rynku przed Basztą do II wojny światowej. 6 listopada 1939 roku Niemcy odstrzelili głowę, a resztę posągu wyrzucili w krzaki.

Żninianie jednak je ocalili. Przechował je nieżyjący już lekarz i kolekcjoner Andrzej Hoffmann. Potem przekazał je do muzeum. Obecnie figura (z dorobioną głową) znajduje się przy sufragani.

W 2013 roku „Stowarzyszenie „MY Ruch Społeczny” zorganizowało akcję powrotu Nepomucena na rynek.

Szymon Cieślak

Pracuję w Żninie. Zajmuję się przede wszystkim tematyką z terenu powiatu żnińskiego. Głównie robię zdjęcia. Publikuję na portalu znin.naszemiasto.pl oraz pomorska.pl. Moje publikacje można śledzić także w Gazecie Pomorskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.