Patron i szkoła w Izbie „Enigma”

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czacharowski
Hanka Sowińska

Patron i szkoła w Izbie „Enigma”

Hanka Sowińska

Białe Błota znowu zawstydziły Bydgoszcz! Nasz kryptolog doczekał się minimuzeum za miedzą swojego rodzinnego miasta.

Po latach starań Poznań będzie miał Muzeum Enigmy. Izbę Tradycji Szkoły „Enigma” już ma Publiczne Gimnazjum im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach. Tylko władze Bydgoszczy nie wykazują zainteresowania pomysłem stworzenia ośrodka edukacji i historii wywiadu.

Ci, których interesuje postać wybitnego matematyka i kryptologa, powinni więc korzystać z okazji odwiedzenia białobłockiego gimnazjum. W placówce, która od dziewięciu lat ma za patrona Mariana Rejewskiego, powstało mini- muzeum, przybliżające historię człowieka, któremu świat zawdzięcza skrócenie II wojny o kilka lat.

Otwarcie izby (11 marca) poprzedziła uroczystość z udziałem gościa specjalnego - Janiny Sylwestrzak, córki Mariana Rejewskiego. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy i nauczyciele szkół noszących imię pogromcy Enigmy i społeczność gimnazjalna.

Prawdziwą rewelacją okazał się program artystyczny pt. „Rewelacje XX wieku” (formułą nawiązywał do telewizyjnych programów „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego). W roli narratora wystąpił Jakub Lubiatowski - korzystając z promptera bardzo swobodnie poprowadził widzów przez kilka dekad z życia Mariana Rejewskiego.

Spośród scenek przedstawiających poszczególne etapy edukacji i pracy kryptologa wyjątkowo udana była ta, która opowiadała o wizycie szefów wywiadów brytyjskiego i francuskiego w lipcu 1939 r. w Warszawie.

Brawa należą się nie tylko wykonawcom, ale także nauczycielkom - Elżbiecie Pankowskiej i Anicie Perczak, które przygotowały scenariusz programu.

Autorkami koncepcji ekspozycji, którą oglądamy w Izbie Tradycji Szkoły „Enigma” są: Ewa Jakubowska, Magdalena Wolska, Adrianna Dublańska i Magdalena Puciata.

Enigmatyczna izba kryje wiele ciekawostek - do nich niewątpliwie należy zbudowana przed dziewięcioma laty maszyna szyfrująca oraz instalacja przypominająca wirniki od Enigmy (na obracających się walcach oglądamy fotograficzny zapis historii życia kryptologa).

Fanów matematyki z pewnością zainteresuje jedna ze ścian, z zapisanymi na niej równaniami, które „wygrały wojnę”.

Komu będzie mało oglądania i czytania (na ekspozycję składają się także dokumenty dotyczące choćby edukacji młodego Mariana), może podnieść słuchawkę oryginalnego ebonitowego telefonu i posłuchać historii pogromcy Enigmy opowiadanej przez płk. Jerzego Lelwica z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Z tej placówki pochodzą także kurtka od munduru i płaszcz - stroje, w których Rejewski powrócił do kraju z Anglii w listopadzie 1946 r.

Izba Tradycji Szkoły „Enigma” to także miejsce, w którym poznamy historię gimnazjum. Do nowego budynku szkoła przeprowadziła się w 2002 r. Pięć lat później za patrona społeczność gimnazjum wybrała jednego z największych bohaterów II wojny światowej.

Dzieje placówki, jak przystało na XXI wiek, przedstawiono w nowoczesny sposób (są np. ekrany dotykowe).

Naprawdę warto tam zajrzeć!

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.