Parkowanie w soboty za darmo? Miasto już torpeduje projekt PiS

Czytaj dalej
Fot. Mateusz Mazur
Mateusz Mazur

Parkowanie w soboty za darmo? Miasto już torpeduje projekt PiS

Mateusz Mazur

Wczoraj zaproponowali zmianę uchwały radni PiS. Zdaniem bydgoskich drogowców to szkodliwa propozycja.

Radni Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że zniesienie opłat w Strefie Płatnego Parkowania w soboty nie wpłynie źle na sytuację budżetu miasta, a może nawet ożywić centrum.

- Takiej właśnie inicjatywy oczekiwali mieszkańcy Bydgoszczy, a w szczególności kupcy. Dzięki temu Stare Miasto odżyje na nowo - twierdzi Mirosław Jamroży, przewodniczący klubu radnych PiS w Bydgoszczy.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zwrócili uwagę, że temat ten kilkukrotnie był podejmowany podczas posiedzeń komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Przez ten projekt mamy na celu ożywić Bydgoszcz pod kątem gospodarczym, kulturalnym i turystycznym - mówi Rafał Piasecki, przewodniczący wspomnianej komisji.

Z oplat za parkowanie w soboty zrezygnowali już w Augustowie. To pokłosie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że sobota w powszechnej świadomości nie jest dniem roboczym, a tylko wtedy każda gmina może pobierać opłaty za parkowanie. Opozycja ma nadzieję, że tym samym śladem pójdzie nasz samorząd.

- Inaczej będzie dochodziło do paradoksalnych sytuacji, w których dana osoba skasuje bilet w sobotę, a potem, wzorem wyroku NSA, zwróci się do sądu z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów. Wówczas będzie dochodziło do lawinowych procesów. My chcemy zapobiec takim sytuacjom i wychodzimy na przeciw właśnie tą uchwałą - tłumaczy Piasecki.

Rocznie dzięki opłatom za parkowanie w soboty budżet miasta wzbogaca się o niemal 600 tysięcy złotych. Dla radnych problemu załatania tej dziury nie ma.

- Nie martwmy się o to. Pieniądze w naszym mieście są w różny sposób marnotrawione - uważa Tomasz Rega. Za przykład radny PiS podaje frekwencję na trybunach Zawiszy, która od kilku miesięcy jest mizerna. - A przypominam, że co sezon klub otrzymuje od miasta trzy miliony złotych. Jeśli prezydent Bruski znajduje takie pieniądze na grę przy pustych trybunach, to również znajdą się środki na pokrycie kosztów tej uchwały - zaznacza Rega.

Jakie zdanie w tej kwestii mają władze miasta? O zabranie głosu poprosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który jeszcze wczoraj zapoznał się z projektem uchwały i argumentami radnych PiS. - Należy jednak pamiętać o drugiej stronie problemu, mianowicie takiej, że płatne parkowanie w soboty stanowi pewną formę uporządkowania parkowania w ścisłym centrum, gdzie deficyt miejsc parkingowych występuje także w soboty - podkreśla Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora ZDMiKP ds. transportu. - Z tego względu zniesienie opłat w soboty może ten problem pogłębić- dodaje.

Głosowanie w tej sprawie nastąpi na jednej z sesji bydgoskiej rady miasta.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.