Anna Stasiewicz-Mąka

Park Akademicki to użytek ekologiczny, ale inwestować tam też będzie można

Park Akademicki ma składać się z dwóch części. W jednej będzie można odpoczywać, w drugiej uprawiać sport. Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy Park Akademicki ma składać się z dwóch części. W jednej będzie można odpoczywać, w drugiej uprawiać sport.
Anna Stasiewicz-Mąka

Na terenach położonych na przeciwko centrum handlowego w Fordonie, na powierzchni 8 hektarów, powstanie Park Akademicki.

Ze względu na występujące tam rzadkie gatunki zwierząt , m.in. 66 gatunków ptaków i roślin, radni zdecydowali wczoraj o tym, by to miejsce ustanowić użytkiem ekologicznym. Ma to pozwolić na większą dbałość o ten teren.

Chociaż radni zajmowali się sprawą już po raz drugi, bo pierwszy raz w czerwcu, to właśnie na wczorajszej sesji temat wzbudził spore emocje.

Wątpliwości miał na przykład Jan Szopiński, wiceprzewodniczący rady miasta: - Do 2014 roku w tym miejscu była kopalnia, gdzie wydobywano żwir. Jeżeli wtedy nie chroniliśmy tych rzadkich gatunków, to dlaczego robimy to teraz? - pytał. - Po co powoływać ten użytek? Boję się, że za chwilę urzędnicy urządzą rektorowi Akademii Muzycznej użytek przy Chodkiewicza, bo jest tam glinianka - dodał.

Radni mieli też wątpliwości, czy fakt, że teren będzie użytkiem ekologicznym, nie utrudni inwestowania w tym miejscu. - Od czerwca każdy z państwa mógł się nad tematem pochylić. Teraz nagle zaczyna się wielka dyskusja - zwrócił się do radnych prezydent Rafał Bruski. Zapewnił też, że nie zamyka to w żaden sposób drogi do inwestowania.

Projekt zagospodarowania pierwszej części Parku Akademickiego przy ulicy Rejewskiego ma być gotowy jeszcze w tym roku. W pierwszym etapie zaprojektowane zostaną m.in. ścieżki piesze i rowerowe, promenady, kładki, oświetlenie, pomosty, wieża widokowa z iluminacją, kynopark, budki lęgowe dla ptaków, przejścia dla płazów. W drugim strefy sportowo-rekreacyjne.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.