Papież Franciszek spotkał się na Kubie z patriarchą Cyrylem [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Max Rossi
Sylwia Arlaks.arlak@polskatimes.pl

Papież Franciszek spotkał się na Kubie z patriarchą Cyrylem [zdjęcia, wideo]

Sylwia Arlaks.arlak@polskatimes.pl

To historyczny zjazd. Na Kubie po raz pierwszy spotkali się zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i głowa Kościoła rzymskokatolickiego

Mówi się, że to przełomowy krok w tysiącletnim rozłamie pomiędzy zachodnią a wschodnią gałęzią chrześcijaństwa. Wczoraj na Kubie po raz pierwszy papież spotkał się z patriarchą Rusi. Prywatna rozmowa o dwustronnych relacjach i polityce międzynarodowej miała się zakończyć podpisaniem wspólnej deklaracji.

Jej treść ustalono już jesienią ubiegłego roku, jednak Rosyjski Kościół Prawosławny chciał utrzymać tę wiadomość w tajemnicy jeszcze przez kilka miesięcy.

O możliwości spotkania papieża i patriarchy moskiewskiego mówiło się już od lat 90. Wówczas to Jan Paweł II usilnie starał się odwiedzić Moskwę. Rosjanie nie pałali jednak sympatią do polskiego papieża, który zamierzał ustanowić w ich kraju nowe diecezje katolickie. Ułatwione zadanie miał Benedykt XVI, który znał patriarchę moskiewskiego, zanim jeszcze ten został zwierzchnikiem rosyjskiego Kościoła. Do spotkania jednak nie doszło, a w lutym 2013 r. Ojciec Święty złożył rezygnację. W 2014 r. papież Franciszek przyznał, że nawiązał kontakt z patriarchą Cyrylem. Obaj mieli wyrażać chęć spotkania, na przeszkodzie stała wówczas wojna na Ukrainie.

Ten zjazd to wielkie wydarzenie symboliczne.

Historyczna rozmowa ostatecznie odbyła się po prawie dwóch latach negocjacji. Duchowni przywódcy spotkali się na neutralnym terenie, na lotnisku w Hawanie. Dla głowy Kościoła katolickiego Kuba jest przystankiem w drodze do Meksyku. Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej odbywa właśnie swą podróż po Ameryce Łacińskiej, poza Kubą odwiedzi też Paragwaj i Brazylię.Rzecznik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego metropolita wołokołamski Hilarion przyznał, że obie wspólnoty chcą dziś tego samego - przynieść kres mordowaniu katolików i prawosławnych chrześcijan na Bliskim Wschodzie. - Ten zjazd to wielkie wydarzenie symboliczne. Nie jest to jednak największe dokonanie obecnego pontyfikatu. O wiele ważniejsze są różnego rodzaju reformy Kościoła katolickiego, które przeprowadza papież Franciszek - mówił w rozmowie z Agencją Polska Press ks. dr hab. Andrzej Kobyliński.

Autor: Sylwia Arlak

Sylwia Arlaks.arlak@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.