Panie z Będźmierowic kultywują tradycję

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Panie z Będźmierowic kultywują tradycję

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Jury oceniało śniadania wielkanocne. Jakie powinny być?

Tradycyjnie w Wielki Poniedziałek w Ośrodku Kultury w Czersku odbyły się Czerskie Spotkania Wielkanocne. Była to już X - jubileuszowa - edycja imprezy, której inicjatorami i organizatorami są Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oraz burmistrz Czerska.

Hasłem przewodnim spotkania było „Tradycyjne śniadanie wielkanocne”. Jak co roku sołectwa, koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia przygotowały wspaniałe, konkursowe świąteczne stoły - tym razem z prezentacją śniadania.

Jury uznało, że wszystkie tradycyjne elementy pojawiły się na stole Stowarzyszenia „Nasza Wieś Będźmierowice”. Zdobyło więc ono główną nagrodę. Było bowiem i smaczne jedzenie, a więc koszyk ze święconką, żur, biała kiełbasa, ale i pamiętano o wielkanocnej świecy, gałązkach wierzby i wodzie święconej. Dawniej nasi przodkowie zwracali bowiem uwagę na to, że do święconki nie sposób włożyć wszystkich potraw. To, co nie poświęcone w kościele, trzeba było więc poświęcić już w domu. Teraz już tego sami nie czynimy. Bogumiła Milewska, prezeska ZK-P, wspomina, że jeszcze jej babcia tego zwyczaju pilnowała. Milewska postanowiła więc wszystkim opowiedzieć, jaka ta dawna Wielkanoc była - przywołała najważniejsze zwyczaje. Posłużyła się opisami z książki autorstwa Romana Landowskiego.

A w konkursie kolejne miejsca zajęło KGW z Klaskawy oraz KGW z Łęga Kolonii. Łąg Kolonia miał na stole nawet pralnicę, czyli jajecznicę z boczkiem i cebulą. Oczywiście na patelni. Dyplomy i upominki otrzymali wszyscy uczestnicy Czerskich Spotkań Wielkanocnych.

Wiele emocji wzbudził konkurs specjalny pn „Czerska pisanka”, zorganizowany z okazji 90-tej rocznicy nadania praw miejskich dla Czerska. Do konkursu zgłoszono 10 prac, wykonanych różną techniką. Czerskie pisanki zachwyciły publiczność. Za najpiękniejszą została uznana pisanka przygotowana przez Klub Seniora „Jesienna Róża” z Rytla. Wyróżniono pisanki sołectwa Gotelp „Wszyscy Razem”, Stowarzyszenia „Przyjazna Wieś Malachin”, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czersku, sołectwo Gutowiec i KGW „Gutowianki” oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Klaskawie.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.