Panele podłogowe - nie wszystkie takie same. Jak je samodzielnie montować?

Czytaj dalej
Fot. Wineo
Anastazja Bezdusznaredakcja@polskatimes.pl

Panele podłogowe - nie wszystkie takie same. Jak je samodzielnie montować?

Anastazja Bezdusznaredakcja@polskatimes.pl

Układanie paneli podłogowych nie wydaje się procesem skomplikowanym, dlatego też wiele osób decyduje się na ich samodzielny montaż. Brak doświadczenia może jednak negatywnie odbić się na trwałości oraz wyglądzie podłogi.

Nowoczesne panele podłogowe to produkty, które wytwarzane są z najwyższej jakości surowców, cechują się doskonałymi parametrami technicznymi i przyciągają wzrok stylowym wzornictwem.

Panele laminowane to jeden z produktów wykończeniowych cieszących się w naszym kraju największą popularnością. Panele winylowe to z kolei propozycja, która dopiero zaczyna zyskiwać grono wiernych zwolenników. Jakie są największe różnice między tymi dwoma rodzajami pokryć podłogowych?

Najważniejszą różnicą jest oczywiście surowiec, z którego zostały wykonane. - Panele winylowe powstają z polichlorku winylu. Natomiast podłogi laminowane w więkoszci wytwarzane są z naturalnego drewna, a pokrywająca je warstwa wierzchnia - z żywicy melaminowej - wyjaśnia Grzegorz Mazur, ekspert firmy Wineo. Odmienna struktura każdego z pokryć ma wpływ na jego właściwości, a w konsekwencji - wygodę i komfort użytkowania.

Panele winylowe i laminowane to dwie grupy produktów do wykończenia podłogi, które mają też ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim obie propozycje są niezwykle uniwersalne, wytrzymałe i odporne na ścieranie. Łączy je również olbrzymia różnorodność dostępnych wzorów, rozmiarów i formatów, a do tego łatwo się je montuje.

Zdarzają się jednak sytuacje, że nawet najlepszy materiał nawierzchniowy traci swoje właściwości i nie prezentuje się tak efektownie, jak powinien. Przyczyną takiego stanu rzeczy bardzo często jest nieprawidłowe ich układanie.

- W celu uniknięcia błędów podczas montażu paneli laminowanych oraz winylowych trzeba przestrzegać piéciu istotnych reguł. Pierwsza mówi o szczegółowym zapoznaniu się z instrukcją układania konkretnego produktu i zastosowanym przez producenta systemem łączenia poszczególnych elementów - wyjaśnia Grzegorz Mazur.

Kolejne dotyczą: aklimatyzacji desek, odpowiedniego przygotowania podłoża, a także wymierzenia powierzchni pomieszczenia i ilości materiału niezbędnego do ułożenia.

- Ostatnia zasada to dopasowanie układu paneli do warunków panujących w pomieszczeniu: jego długości i szerokości, źródła światła oraz rozmieszczenia ścian, nie zapominając o innych trwałych elementach konstrukcyjnych - dodaje ekspert .

Przed rozpoczęciem układania podłogi laminowanej lub winylowej trzeba przeprowadzić tak zwaną aklimatyzację paneli, czyli pozostawić je w miejscu przeznaczenia przez minimum 24 godziny. Dzięki temu produkt dostosuje się do panującej we wnętrzu temperatury i poziomu wilgotności, a w efekcie - będzie mniej narażony na wypaczenia.

Bezpośrednio przed ułożeniem podłogi montażysta musi także sprawdzić stan podłoża, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich nierówności i zmian strukturalnych. Posadzka musi zostać starannie oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, kurzu, tłuszczu czy resztek farby. Przed montażem paneli należy dokonać pomiaru wilgotności betonu, czyli tak zwany pomiar CM.

- Jeżeli chcemy montować panele na wodnym ogrzewaniu podłogowym to dodatkowo trzeba sprawdzić, czy temperatura na powierzchni paneli podłogowych nie będzie przekraczała 26 stopni - - tłumaczy Grzegorz Mazur. -W przypadku podłoża cementowego kolejny krok to zastosowanie folii paroizola-cyjnej o odpowiedniej gęstości. Ważne jest, by folię kłaść pasami, które będą zachodziły na siebie co najmniej 10-20 centymetrów, a do tego przy ścianie wystawały na około 5 cm w górę.

Przed rozpoczęciem układania paneli warto jeszcze zadbać o akustykę pomieszczenia, poprzez ułożenie specjalnych mat wyciszających.

Osiągnięcie wymarzonego efektu wizualnego wymaga dokładnego rozplanowania układu poszczególnych elementów i dopasowania ich do konkretnego pomieszczenia.

- Podstawowa zasada mówi, aby deski montować równolegle do głównego źródła światła - wyjaśnia ekspert.

Zarówno panele laminowane, jak i winylowe, na tak zwany „click”, najlepiej jest montować systemem pływającym.

- Podłoga pływająca nie przylega bezpośrednio do ściany, ale w naturalny sposób pracuje. Pomiędzy ścianami, a także innymi trwałymi elementami konstrukcyjnym, na przykład drzwiami, kolumnami czy wokół rur, należy zostawić zatem około 10-milimetrowe szczeliny dylatacyjne - wyjaśnia Grzegorz Mazur.

Po zapewnieniu odpowiednich odstępów można przystąpić do montażu.

Panele podłogowe zawsze należy układać od strony lewej do prawej, pilnując jednocześnie, by boki z piórem skierowane były do ściany. Przesunięcia między panelami na krótkiej krawędzi powinny wynosić minimum 30 centymetrów. Trzeba również pamiętać, że ostatni rząd paneli również nie powinien przylegać ściśle do ściany, a także nie powinien on być węższy niż połowa szerokości panela.

Ostatnim punktem na drodze do doskonałej podłogi jest usunięcie klocków dystansowych i zadbanie o wykończenie. Pomocne w tym będą odpowiednio dobrane listwy.

Autor: Anastazja Bezduszna

Anastazja Bezdusznaredakcja@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.