Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Pamiętali o bitwie pod Męcikałem

Brawa dla tych, którzy pamiętają i przypominają o tej lokalnej historii, która jest tak samo ważna jak historia Polski. Fot. archiwum brusy.pl Brawa dla tych, którzy pamiętają i przypominają o tej lokalnej historii, która jest tak samo ważna jak historia Polski.
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

W naszym regionie doszło do kilku potyczek. Najsłynniejsza pod Krojantami, ale dla mieszkańców gminy Brusy ważna jest ta pod Męcikałem.

I o niej co roku przypominają.

Nie inaczej było tym razem. Uroczystości i Apel Poległych odbyły się przy pomniku upamiętniającym walkę partyzantów z Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w 72. rocznicę bitwy pod Męcikałem. Oprócz samorządowców pod pomnikiem nie zabrakło sołtysa Marka Daniłki, dbających o historię regionu członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego Cis w Męcikale oraz delegacji uczniów, kombatantów, miłośników historii z gminy Brusy oraz mieszkańców Męcikała.

W tym roku po raz pierwszy na uroczystościach pojawił się werblista. Dwóch żołnierzy pełniło też wartę honorową.

Partyzanci z CIS-a zorganizowali na cyplu ognisko i poczęstunek. Uroczystości zakończyło nocne czuwanie przy bunkrze „Zielony Pałac”.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.