Paczki i listy dotrą do nas przed gwiazdką

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Małgorzata Stempinska

Paczki i listy dotrą do nas przed gwiazdką

Małgorzata Stempinska

A wszystko dlatego, że w WER-ze w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą uwijają się jak w ukropie. Pracują przez całą dobę, byśmy przesyłki dostali na czas.

WER to Wydział Ekspedycyjno-Rozdzielczy Poczty Polskiej. Olbrzymia hala - 17,5 tys. metrów kwadratowych. Co chwilę podjeżdżają kolejne samochody poczty, do których pakowane są paczki i listy. Zostaną rozwiezione do urzędów pocztowych.

WER w Lisim Ogonie obsługuje województwo kujawsko-pomorskie, jak również część wielkopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Dodatkowe ręce do pracy

Jest środa, godz. 9.40. Do świąt coraz bliżej, wielu z nas wciąż czeka na kartki z życzeniami i paczki z prezentami zamówionymi w internecie. Wszystkim zależy, by dostać je jeszcze przed Gwiazdką. - Ostatnie dwa, trzy tygodnie, to tradycyjnie już dla nas najgorętszy czas w roku. Pracujemy przez całą dobę, na kilka zmian. Z roku na rok w grudniu nadawanych paczek jest coraz więcej. Robimy wszystko, by klienci otrzymali je jeszcze przed świętami. Dlatego też w Wigilię listonosze również będą doręczać przesyłki - mówi Henryk Powrózek, kierownik WER-u Poczty Polskiej w Lisim Ogonie.

By posortować tak wiele paczek i listów, potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Już od początku listopada do tych prac przesuwane są osoby zatrudnione w innych działach. Poza tym zatrudniani są dodatkowi pracownicy na umowę zlecenie.O milion paczek więcej

Ruch przedświąteczny to głównie paczki i przesyłki kurierskie. Jednak nie tylko. To również listy, kartki z życzeniami i przesyłki z zagranicy. Wielu z nas nie wyobraża sobie, by do rodziny czy znajomych nie wysłać tradycyjnych życzeń za pośrednictwem poczty.

Te listy i kartki również są rozdzielane w WER-ze w Lisim Ogonie. Nowoczesna specjalna maszyna do sortowania korespondencji sama „czyta adresy” i wkłada listy i kartki do odpowiednich pojemników. Następnie opróżniają je pracownicy WER-u i przygotowują do transportu. - Także pracownicy wcześniej układają korespondencję na taśmie. Maszyna sortuje aż 45 tysięcy listów i kartek na godzinę - informuje Henryk Powrózek.

Ile dokładnie paczek i listów poczta dostarczy w tym roku?

Te dane zapewne poda po świętach. - W ubiegłym roku w listopadzie i grudniu nasi klienci nadali 10,3 mln przesyłek kuriersko-paczkowych, z czego w samym grudniu 5,9 mln. Szacujemy, że w tym roku nadanych przesyłek będzie o co najmniej milion więcej niż w grudniu roku ubiegłego - mówi Agnieszka Kurek z Biura Prasowego Poczty Polskiej.


Przesyłki świąteczne
Create your own infographics

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.