Paulina Błaszkiewicz

Oszczędności na Camerimage. Komu zabiorą?

Oszczędności na Camerimage. Komu zabiorą?         Fot. Paweł Skraba
Paulina Błaszkiewicz

W czwartek Rada Miasta zdecyduje, czy Toruń przeznaczy 1, 7 miliona złotych na festiwal Camerimage , który odbędzie się u nas w listopadzie.

- Organizacja festiwalu nie została ujęta w budżecie miasta na 2019 rok, ale będziemy szukać rozwiązań, możliwości i dróg, jak dojść do rozwiązań finansowych, które wspomogą organizację tego wydarzenia - mówił prezydent Torunia na początku marca podczas sesji Rady Miasta, tuż po ogłoszeniu, że w listopadzie to właśnie w Toruniu odbędzie się festiwal Camerimage.

Kilka dni temu miasto ogłosiło, że na jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych sztuce operatorów filmowych przeznaczy 1, 7 miliona złotych. Tę kwotę na sesji zaplanowanej na najbliższy czwartek prezydent Michał Zaleski zaproponuje do zatwierdzenia Radzie Miasta.

Skąd pieniądze?

- Wspólnie z Fundacją Tumult uznaliśmy, że wkład miasta nie przekroczy 1,7 mln złotych. Pieniądze pochodzą z puli na organizację imprez kulturalnych i sportowych o charakterze promocyjnym - mówi Magdalena Flisykowska- Kacprowicz, skarbniczka miasta.

By filmowe święto mogło się u nas odbyć w listopadzie miasto rezygnuje m.in. z ustawienia w Polsce bilboardów promujących miasto, które kosztują ok. 200 tys. złotych. Poza tym miasto zamierza zaoszczędzić na innych imprezach. O 100 tysięcy złotych mniej przeznaczy na koncert na Motoarenie. Taką samą kwotę miasto zaoszczędzi na Festiwalu Wisły. Mniej pieniędzy przeznaczy też na koncert z okazji Dnia Matki, czy Święto Miasta i Archipelag Zabawy.

Ciche pożegnanie

Oszczędności dotkną też popularny Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. W tym roku impreza obchodziłaby swoje 10-lecie, ale zamiast hucznych urodzin, jest ciche pożegnanie, ponieważ miasto rezygnuje całkowicie z jego finansowania.

- Zgodnie z treścią otrzymanego w dniu 8 maja 2019 roku pisma Prezesa Zarządu Toruńskiej Agendy Kulturalnej informuję, że na posiedzeniu wnioskowym Prezydent Miasta Torunia zatwierdził propozycję Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia dotyczącą zaprzestania finansowania Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej napisał Andrzej Szmak na stronie festiwalu. Los Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej podzielił też Festiwal Wspomnień odbywający się przez ostatnie dwa lata na Jordankach.

Camerimage jest wydarzeniem, które otrzyma rekordową dotację w naszym mieście. Festiwal Światła Bella Skyway jest dofinansowany przez miasto kwotą 325 tysięcy złotych. Dwór Artusa na Toruński Festiwal Książki dostaje 60 tysięcy złotych, tyle samo otrzymuje na Festiwal pod Gwiazdami. Z kolei na dwumiesięczny Forte Artus Festival miasto przekazuje ok. 70 tysięcy złotych dotacji.

Na koncert Stinga prezydent Torunia z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, który odbył się kilka lat temu na Jordankach przeznaczyli 500 tysięcy złotych. To kwoty nieporównywalne z dotacją 1, 7 miliona złotych, ale na wyżej wymienionych imprez rzadko pojawiają się gwiazdy światowego formatu, które gwarantuje Camerimage. Prezydent Zaleski podkreśla, że ekwiwalent reklamowy dla miasta przy okazji Camerimage to 20 milionów złotych. Czy ten argument przekona radnych?

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.