Oswoić autyzm. Na tyle, na ile się da...
Wciąż jeszcze każda inność bywa przedmiotem zdziwienia, a czasami drwin. Bywa, że na tym się nie kończy. Że do głosu dochodzi agresja.
1 kwietnia przedszkole „Skrzaty” wychodzi na ulicę z akcją, która promuje Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na Starym Rynku o godz. 9.30 zatańczą przedszkolaki, gimnazjaliści, uczniowie z innych szkół. O godz. 10 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu „Mój niebieski świat”, a od 11 do 13 po rynku będą hasać smerfy z informacyjnymi broszurami. Będzie też osobne stoisko.
- Będziemy chcieli pozyskać jak najwięcej sympatyków dla naszej akcji - opowiadają Natalia Bruska i Natalia Sołtysiak z przedszkola integracyjnego „Skrzaty”. - Zapukamy wszędzie, gdzie tylko się da, by się do nas przyłączyć.
To już trzecia taka akcja przedszkola, tym razem z większym rozmachem i poza murami placówki. Reklamowana także na Facebooku.
- Chcemy zaszczepić ideę tolerancji, zaprotestować przeciwko szufladkowaniu ludzi - mówią panie ze „Skrzatów”.
Jaka jest skala tego problemu w Chojnicach? W przedszkolu „Skrzaty” na 220 dzieci dziesiątka to dzieci autystyczne. Dane statystyczne dotyczące Polski - 1 osoba na sto w naszym kraju boryka się z autyzmem. Jak czytamy w opracowaniach o autyzmie, jest on całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. U dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Dziecko ma kłopoty z nawiązaniem kontaktu z innymi ludźmi, żyje w osobnym świecie, nie potrafi mówić o swoich uczuciach. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń.