Oświata do korekty? Trwają konsultacje

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Maja Stankiewicz

Oświata do korekty? Trwają konsultacje

Maja Stankiewicz

Pomysłów jest wiele. Dotyczą kilku szkół w gminie Kcynia. Trwa dyskusja. Czy i jakie zmiany zostaną wprowadzone w życie okaże się najpóźniej w lutym.

W kilku szkołach odbyły się już spotkania z rodzicami uczniów i nauczycielami. M.in. zorganizowano je w szkołach podstawowych w Rozstrzębowie i Sipiorach. To małe szkoły. Gmina chętnie przekazałaby ich prowadzenie lokalnym stowarzyszeniom.

- Można przekazywać stowarzyszeniom szkoły, w których liczba uczniów nie przekracza 70. Tak jest w Rozstrzębowie i Sipiorach. To filigranowe placówki - tłumaczy Wojciech Jaskulski, kierownik referatu zajmującego się oświatą w kcyńskim magistracie.

Szanse na taki scenariusz wydają się jednak małe, bo stowarzyszenia w obu wsiach negatywnie odniosły się do tych propozycji. Mieszkańcy nie chcą żadnych zmian.

Projekty władz są już także znane w Chwaliszewie. Tutejsze 3-klasowe gimnazjum - taka jest wstępna propozycja - przeniesione ma być do Kcyni, do budynku zajmowanego obecnie przez Zespół Szkół Technicznych.

Do Chwaliszewa przeniesieni mieliby zostać z kolei uczniowie SP w Dobieszewie. - Spotkanie konsultacyjne w SP w Dobieszewie zaplanowane zostało na 1 lutego - informuje Wojciech Jaskulski. Nauczyciele i rodzice uczniów będą mieli okazję się wypowiedzieć i poznać szczegóły projektu.

Prawdziwa rewolucja szykuje się w Kcyni. Są plany, by wszystkie szkoły ponadgimnazjalne działały pod jednym szyldem i w jednym budynku przy ul. 22 Stycznia.

Obecnie to dwie oddzielne placówki:

Po połączeniu ZST i LO w jedną szkołę średnią gimnazjaliści mieliby zostać przeniesieni do budynku przy ul. Jurczyka, czyli obecnej siedziby Zespołu Szkół Technicznych. Do kcyńskich gimnazjalistów dołączyliby uczniowie z Chwaliszewa. Powstałoby wtedy 12-oddziałowa szkoła.

Nauczyciele i rodzice uczniów ZST są przychylni tym planom. Akceptacji nie ma w LO. Wypracowanie konsensusu będzie niezwykle trudne.

- Radni nie podjęli jeszcze żadnych decyzji, nawet o zamiarze wprowadzenia zmian. Sprawami oświaty zajmować się będą na styczniowej i lutowej sesji - informuje Wojciech Jaskulski. Czas nagli. By decyzje mogły obowiązywać od września rada musi je podjąć do końca lutego.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.