Małgorzata Stempinska

Ostatnie pamiątki po cioci Janinie

Ostatnie pamiątki po cioci Janinie Fot. ze zbiorów Jerzego Tyklewicza
Małgorzata Stempinska

Młoda, piękna, uśmiechnięta dziewczyna grająca na mandolinie spogląda na nas ze zdjęcia. To Janina Stefaniak.

- Właśnie to zdjęcie jest jedną z ostatnich pamiątek po cioci Jance, siostrze mojej mamy Kazimiery Tyklewicz, z domu Stefaniak. Fotografia pochodzi z lat II wojny światowej. Została zrobiona jeszcze przed tragicznymi wydarzeniami, które spotkały ciocię - zaznacza Jerzy Tyklewicz z Inowrocławia.

Nasz Czytelnik opowiada, że Janina Stefaniak urodziła się 23 maja 1912 roku jako dwunaste dziecko w leśniczówce w Kuśnierzu, w gm. Jeziora Wielkie. Jej rodzice Agnieszka i Jan Stefaniak spoczywają na cmentarzu w Siedlimowie. Jako młoda dziewczyna Janka wyjechała do Warszawy. Zatrzymała się u swojej starszej, już zamężnej siostry, Wandy Działkowskiej. Niestety, nie było im dane długo nacieszyć się sobą. Gdy pewnego dnia Janina wyszła po zakupy, na ulicy była „łapanka”. Kobieta została zatrzymana przez Niemców i wywieziona do obozu w Oświęcimiu. Tam zginęła. - Dotarłem do wykazu Polaków, więźniów Auschwitz, opracowanego na podstawie ocalałych dokumentów obozowych. W bloku nr 15 jest wymienionych wiele osób o nazwisku Stefaniak. Pojawia się wśród nich ciocia Janina Stefaniak. Ma numer obozowy 29154 - mówi Jerzy Tyklewicz.

Ostatnie pamiątki po cioci Janinie
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.