Ostatnie dwanaście miesięcy w bydgoskiej polityce i samorządzie

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Anna Stasiewicz-Mąka

Ostatnie dwanaście miesięcy w bydgoskiej polityce i samorządzie

Anna Stasiewicz-Mąka

Obecny prezydent Rafał Bruski to polityk PO, a koalicja PO SLD ma większość w radzie miasta. To jednak Prawo i Sprawiedliwość miało w 2015 roku najwięcej powodów do zadowolenia.

Co prawda wybory samorządowe i prezydenckie odbyły się w 2014 roku, to również i 2015 dostarczył nam wiele ciekawych politycznych wydarzeń.

Zaraz na początku swojej drugiej kadencji dokonał zmian na stanowisku swoich dwóch zastępców. Grażynę Ciemniak i Grzegorza Dołkowskiego zastąpili: Anna Mackiewicz i Mirosław Kozłowicz. W lutym poznaliśmy nazwisko kolejnego wiceprezydenta. Zastępcą Rafała Bruskiego została Iwona Waszkiewicz. Jednak chyba najbardziej zaskakującą roszadę na stanowisku wiceprezydenta miasta przyniósł nam koniec tego roku. Ze stanowiska zastępcy zrezygnował Łukasz Niedźwiecki, którego zresztą późniejsza nominacja na prezesa Miejskich Zakładów Komunikacyjnych wywołała sporo perturbacji. Prezydent Rafał Bruski obiecał co prawda dziennikarzom, że następcę Niedźwieckiego poznamy jeszcze w grudniu tego roku, ale póki co, na to się nie zanosi.


Wyniki wyborów w Bydgoszczy
Create your own infographics

Wyborów lokalnych co prawda w tym roku nie było, ale i te ogólnopolskie nie pozostały bez wpływu na lokalne polityczne podwórko. Wygrana Andrzeja Dudy spowodowała wybuch radości w sztabie Prawa i Sprawiedliwości, a smutek i rozczarowanie w szeregach Platformy Obywatelskiej. Nie pomogło nawet promowanie kandydatury Bronisława Komorowskiego przez bydgoskiego polityka PO i byłego już marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.

Jesienią Bydgoszcz przezywała za to prawdziwy „najazd” polityków. Krzysztof Gawkowski, „jedynka” lewicy skoczył nawet ze spadochronem, ale w żaden sposób nie uratowało to lewicy przed niewątpliwą porażką. Bydgoski SLD musiał nawet na rzecz PiS „oddać” swoją długoletnią siedzibę przy ul. Gdańskiej 10.

Jeśli wskazać wygranych, to jest nim z pewnością Prawo i Sprawiedliwość. Podwójna wygrana i 5 mandatów poselskich. Oprócz doświadczonych posłów jak Tomasz Latos i Piotr Król, w sejmowych ławach zasiedli też debiutanci: Ewa Kozanecka oraz Łukasz Schreiber.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.