OSP od 130 lat, orkiestra od 104

Czytaj dalej
Fot. Rafał Pinczewski
Adam Lewandowski

OSP od 130 lat, orkiestra od 104

Adam Lewandowski

Soleccy strażacy przygotowują się do obchodów 130-lecia istnienia jednostki. Orkiestra dęta OSP, jedna z najstarszych w regionie, działa od 104 lat.

Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu Kujawskim z inicjatywy ówczesnego burmistrza założona została 4 kwietnia 1886 roku. Dziś jest jedną z największych w regionie. Skupia 120 ochotników, w tym 75 czynnych i 67 w młodzieżowej drużynie pożarniczej. Młodzież, w tym 15 dziewcząt, zajmuje czołowe miejsca w eliminacjach wojewódzkich i ogólnopolskim turnieju wiedzy pożarniczej.

Chlubą soleckiej OSP jest też działająca od roku 1994 sekcja ratownictwa wodnego, która w tym roku na XV międzynarodowych mistrzostwach Polski strażaków płetwonurków w Bornem Sulinowie zajęła l miejsce w klasyfikacji zespołowej, oraz pierwsze także w klasyfikacji indywidualnej.

Dodajmy - nie po raz pierwszy. Sekcja skupia 32 wodniaków.

Solecka OSP działa w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Ma dużą remizę i jedno z nielicznych w Polsce - ciekawe muzeum OSP. I najstarszą, bo działającą z przerwami od 104 lat 30-osobową orkiestrę dętą. Grała m.in. w Bydgoszczy Janowi Pawłowi II. Od 11 lat kapelmistrzem jest Piotr Ostrowski.

Obchody 130-lecia istnienia jednostki soleccy strażacy zapoczątkowali 4 maja - mszą św. i poświęceniem nowego samochodu.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.