Jolanta Młodecka

Osięcinianie pamiętają o swoich Męczennikach

Pomnik Błogosławionych Męczenników w Osięcinach. Błogosławieni księża są patronami gminy Osięciny. Fot. Jolanta Młodecka Pomnik Błogosławionych Męczenników w Osięcinach. Błogosławieni księża są patronami gminy Osięciny.
Jolanta Młodecka

Osięcinianie pamiętają o Błogosławionych Męczennikach. W nocy z 23 na 24 maja 1940 r. z bestialski sposób zamordowani zostali dwaj kapłani - ks. proboszcz Wincenty Matuszewski i ks. prefekt Józef Kurzawa.

Po zamordowaniu księży sprawcy zbrodni już po trzech dniach zostali aresztowani. W dniach 6, 10 i 11 czerwca 1940 roku w Sądzie Specjalnym w Inowrocławiu została przeprowadzona przeciwko nim rozprawa.

Po przesłuchaniu świadków oraz oskarżonych, którzy w końcu przyznali się do winy, zapadł wyrok. Johan Pichler i Ernst Daub, jako sprawcy główni, otrzymali po 15 lat pozbawienia wolności z utratą na 10 lat praw obywatelskich.

Głównym powodem wydania takiego wyroku nie było to, że oskarżeni zabili dwóch niewinnych ludzi, ale to, że czynem tym przynieśli szkodę narodowi niemieckiemu, bowiem obydwaj księża byli ludźmi lubianymi i czyn ten mógł przynieść niepokoje wśród ludności polskiej.

Ekshumacja Błogosławionych Męczenników ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy na cmentarzu parafialnym w Osięcinach odbyła się 31 marca 2001 r. i zakończyła się umieszczeniem relikwii w specjalnie przygotowanych urnach, zapieczętowaniem ich pieczęcią biskupią.

Wincenty Matuszewski, urodził się w 1869 w Chruścieleńskiej Woli. Święcenia kapłańskie przyjął w 1895 r. jako absolwent Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1918 został proboszczem w Osięcinach.

Józef Kurzawa rodził się w 1910 r. we wsi Świerczyna. W roku 1931 wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, które ukończył w 1936 roku. Wyświęcony został w czerwcu 1936 roku, a w sierpniu tego roku został skierowany jako wikariusz i prefekt do Osięcin.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.