Paula Goszczyńska

Ortoreksja - kiedy jedzenie staje się prawdziwą obsesją

Dzisiejsza presja dążenia do doskonałości wprowadza nas w prawdziwy obłęd zdrowego odżywiania. To niebezpieczne Fot. Dawid Łukasik Dzisiejsza presja dążenia do doskonałości wprowadza nas w prawdziwy obłęd zdrowego odżywiania. To niebezpieczne
Paula Goszczyńska

Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i całkowita rezygnacja z używek - brzmi jak przepis na świecący przykładem styl życia. Niestety, przesada nigdy nie jest dobra.

Zatraceni w obsesji... odżywiania

Ortoreksja została odkryta przez doktora Stevena Bratmana, który sam był pierwszym zdiagnozowanym przypadkiem. W dzieciństwie chorował na alergię. Rodzice dbali, by unikał niektórych produktów - zwłaszcza mleka i glutenu. Wpoili mu, że zdrowa dieta jest gwarantem dobrej kondycji. Z upływem lat obawa przed jedzeniem, które mogłoby mu zaszkodzić, zaczynała przybierać kształty obsesji.

W natłoku terminów dotyczących zaburzeń odżywiania „ortoreksja” wciąż brzmi tajemniczo. Tymczasem dzisiejsza presja dążenia do doskonałości wprowadza nas w prawdziwy obłęd zdrowego odżywiania. Na czym polega ortoreksja i jak z nią walczyć. 

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paula Goszczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.