Orliki w tygodniu pękają w szwach [zdjęcia, mapa interaktywna]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Łukasz Ernestowicz

Orliki w tygodniu pękają w szwach [zdjęcia, mapa interaktywna]

Łukasz Ernestowicz

- W tygodniu trudno jest z dziećmi zarezerwować orlika – skarżą się rodzice. Animatorzy tłumaczą: - Boiska rezerwują szkoły, kluby i ligi amatorskie. Ale zapraszamy w weekend!

Program budowy sztucznych boisk zakładał, że będą one ogólnodostępne dla wszystkich. I są. Ale w ostatnim czasie popularność piłki nożnej wzrosła i na orlikach zrobiło się „ciasno”.

- Chciałem z rodziną zarezerwować sobie boisko na Rządzu w weekend. Niestety okazało się, że po południu murawa jest zajęta przez jakąś ligę wojewódzką – mówi jeden z mieszkańców osiedla. - Panowie grali mecz za meczem do zamknięcia obiektu. Nie było szans, żeby się wcisnąć z dziećmi na murawę i pokopać piłkę.

W Grudziądzu działają już dwie amatorskie ligi piłkarskie, które rozgrywają mecze na orlikach. - Z powodu ich meczów również często musieliśmy z dziećmi rezygnować z gry na orliku. Ale to jeszcze byliśmy w stanie znieść – dodaje grudziądzanin.

Rezerwacja obiektu na kilka godzin, tak jak zrobiła to owa liga wojewódzka, to już jednak przesada.

Mieszkaniec Grudziądza zauważa, że zarezerwowanie boiska na rodzinną grę w zwykły dzień tygodnia graniczy z cudem. Rano obiekty zajęte są przez szkoły. Potem wchodzą na nie kluby sportowe, które mają zbyt małe własne zaplecza piłkarskie, aby szkolić młodzież. A po godzinie 18 boiska rezerwują amatorskie ligi dorosłych.

Zapytaliśmy animatorów obiektów, jak jest z frekwencją na ich orlikach. - Nie jest tak źle z wolnym miejscem na boisku – mówi Rafał Klafta, animator na os. Strzemięcin. - U nas mecze ligowe odbywają się rzadko. Raz w tygodniu. Poza tym boisko jest wolne w godzinach, kiedy nie trwają lekcje w szkole.

W Mniszku harmonogram gry na orliku jest o wiele bardziej napięty. - Najbliższy wolny termin jest w weekend – mówi Andrzej Szczepański. - W tygodniu wszystko mam zarezerwowane. Z boiska korzystają dzieci i klub sportowy Stal.

Ciasno jest też na orliku przy klubie Olimpii Grudziądz. - Mamy bardzo duże zainteresowanie. Głównie ze strony grup młodzieżowych z klubu – mówi Michał Horna, animator obiektu przy ul. Piłsudskiego. - Ligi amatorskie też grają u nas. Ale głównie w weekendy.

Na pozostałych obiektach sytuacja wygląda podobnie. - Może czas wprowadzić opłaty dla dorosłych, szczególnie zrzeszonych w amatorskich ligach, za korzystanie z orlików? - zastanawia się rodzic z Rządza.

Tego nie planują w Ratuszu. - Miasto nie rozważało wprowadzenia opłat za wynajem obiektów przede wszystkich z dwóch powodów – informuje Magdalena Jaworska-Nizioł, rzeczniczka Urzędu Miejskiego. - Z uwagi na podstawowe założenie programu, na podstawie którego orliki zostały zbudowane. Zakładał on budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. A ponadto z uwagi na konieczność zachowania trwałości projektu - przy dofinansowaniu realizacji inwestycji ze środków UE istnieje konieczność zachowania tzw. okresu trwałości projektu. Z reguły okres ten wynosi 5 lat zaczynając od początku roku następującego po zakończeniu realizacji inwestycji. Na ten moment nie planujemy wprowadzenia takich opłat po zakończeniu tzw. trwałości projektu.

Przy okazji zapytaliśmy o koszty utrzymania obiektów. W 2015 roku wydatki na dwa orliki przy ul. Sportowców i ul. Piłsudskiego wyniosły – 46.693,45 zł (energia elektryczna, woda, remonty, zakup sprzętu sportowego). Z kolei plan wydatków w 2016 r. na utrzymanie orlików znajdujących się przy Szkole Podstawowej Nr 9, Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2, Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 3 oraz Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych wynosi 160.300 zł, z tego 58.600 zł stanowi wynagrodzenie dla animatorów obiektów a 101.700 zł wydatki rzeczowe, m.in. koszty związane z opłatami za zużytą energię elektryczną i wodę opłaty za wywóz nieczystości, odprowadzenie ścieków, ubezpieczenie mienia oraz zakup środków czystości.

***
Kontakt do animatorów poszczególnych boisk:

Łukasz Ernestowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.