Orliki są groźne? Czy dzieci biegają po starych oponach. Rodzice w Warszawie wszczęli alarm. A co u nas?

Czytaj dalej
Fot. Urszula Olszowska / Polskapresse
Krzysztof Strauchmann

Orliki są groźne? Czy dzieci biegają po starych oponach. Rodzice w Warszawie wszczęli alarm. A co u nas?

Krzysztof Strauchmann

Czy nawierzchnie boisk sportowych, w tym na kompleksach Orlik, są bezpieczne dla zdrowia? Państwowy Zakład Higieny i Sanepid mają wyjaśnić, co się dzieje z Orlikiem na warszawskim Ursynowie.

Dzieci bawiące się na boisku Orlik przy warszawskiej szkole nr 343 mają przekrwione oczy, kaszel, katar, wysypki i inne reakcje alergiczne - alarmuje portal internetowy Onet.pl, powołując się na wypowiedzi rodziców uczniów. Urząd gminy Ursynów potwierdził , że po licznych apelach rodziców zlecił badania granulatu, który stanowi nawierzchnię boiska. Wyniki badań pozostawiają wątpliwości, o wyjaśnienie których władze Ursynowa wystąpiły do Państwowego Zakładu Higieny i Europejskiej Agencji Chemikaliów. Gmina poprosiła też o pilną kontrolę obiektu przez Sanepid. Tymczasem Onet informuje, że przeprowadzone w 2019 roku badania toksykologiczne w instytucie Komag w Gliwicach wykazały, że w granulacie przekroczone są normy zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i metali ciężkich (kadmu, ołowiu, niklu i rtęci). A to w zależności od warunków i metabolizmu dzieci może powodować nawet ciężkie choroby, w tym nowotwory.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.