Orkiestrze Dętej stuknie setka

Czytaj dalej
Fot. Archiiwum GOK Śliwice
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Orkiestrze Dętej stuknie setka

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Śliwicach ma 90 lat. Od blisko wieku uświetnia wszystkie imprezy i ważne wydarzenia w gminie. Jest dumą wsi.

Przed laty, 4 sierpnia 1925 r., przy Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej powstała Orkiestra Dęta, która w lipcu 1929 r. liczyła 17 członków. W latach 1925-1939 orkiestra uświetniała wszystkie uroczystości kościelne i narodowe. 26 lipca 1933 r. wieś zaszczycił swym przyjazdem arcybiskup ks. biskup sufragan Dominik. Powitano go na placu przed szkołą. Orkiestra odegrała marsz powitalny, po czym w uroczystej defiladzie na czele z orkiestrą zaprowadzono gościa do kościoła na mszę świętą. Wieczorem przed plebanią zebrali się uradowani parafianie, a orkiestra, razem z chórem, przygotowała występy koncertowe na cześć biskupa.

W listopadzie orkiestra koncertowała dla 300-osobowej widowni zgromadzonej w sali gospody Trzebiatowskiego z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. 4 sierpnia 1935 r., w niedzielę, Orkiestra Dęta obchodziła uroczystość dziesięciolecia istnienia. Trzy lata później, w listopadzie, jako orkiestra Obrony Narodowej, koncertowała na uroczystościach ku czci św. Stanisława Kostki, zorganizowanych przez księdza Erharda Staniszewskiego. W tym czasie jej opiekunem był porucznik Kazimierz Salwik. W latach 30. XX w. najbardziej aktywnymi liderami orkiestry byli: Kazimierz Lisewski, Józef Thoms, dyrygent Tadeusz Kałdowski, Stanisław Brodowski, Stanisław Wilkowski, Józef Belicki, Konrad Zagórski.

W okresie okupacji działalność zespołu została zawieszona. Po zakończeniu działań wojennych w 1946 r. wznowiono działalność orkiestry, do której zapisywało się coraz więcej członków. W okresie powojennym zespół godnie przez wiele lat reprezentowali: Stanisław Wilkowski, Antoni Szamocki, Julian Wilkowski, Alfons Wilkowski, Stanisław Dyguła, Czesław Szamocki, Henryk Czapiewski, Ryszard Wilkowski, Alfons Gerka, Józef Belicki, Stanisław Brodowski, Leon Kamratowski, Antoni Podlewski, August Kuczmiński, Franciszek Sowiński, Franciszek Glaza z Rosochatki. W latach 1946-1970 dyrygentem był Stanisław Wilkowski. Od 1965 r. orkiestra działała przy miejscowej OSP. W latach 1970-1997 kapelmistrzem orkiestry był Franciszek Sowiński, wspierany przez Tadeusza Lorbieckiego oraz takich muzyków, jak: Kazimierz Wilkowski, Krystian Kiełbratowski, Bronisław Kowalski, Andrzej Jabłoński, Henryk Stromski, Mirosław Knut, Edmund Gerka, Henryk Dampc, Bogusław Drobny, Stanisław Fojut. W latach 80. XX w., kiedy orkiestra przeżywała kryzys, do zespołu dołączyli muzycy z Czerska - Jan Januszewski, Leszek Biesek, Jan Rydzkowski i Henryk Kosiedowski.

W 1997 r. kapelmistrzem został Tadeusz Lorbiecki, w 2004 r. Krystian Kiełbratowski, następnie w 2007 r. Olgierd Blaumann, a od stycznia 2010 r. Anna Blaumann.

Od 1 października 2013 r. orkiestrze przewodzi i dyryguje nią Andrzej Ponicki, którego kariera muzyczna związana jest z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy. Orkiestra do dzisiaj kultywuje tradycje. Uświetnia występami msze rezurekcyjne, tradycyjne kolędowanie w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkie wydarzenia religijne i państwowe.

- Nieprzerwanie od 2000 r. w GOK w Śliwicach organizujemy Festiwal Orkiestr Dętych imienia naszego wielkiego kompozytora rodem ze Śliwic - Leona Landowskiego - opowiada Andrzej Urbański, kierownik GOK Śliwice. - Dwa lata temu podczas jubileuszowego, 15. festiwalu zaprezentowaliśmy film dokumentalny pt. „Muzyczna pasja” o życiu i twórczości kompozytora Leona Bernarda Landowskiego.

Pisząc najnowsze karty historii Orkiestry Dętej, nie można zapomnieć o wspaniałych jej występach przy okazji obchodów 750-lecia powstania parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach.

W grudniu zeszłego roku orkiestra obchodziła 90 urodziny, na których nie zabrakło byłych i obecnych członków. Z tej okazji były wspomnienia, podziękowania i oczywiście wszyscy wyczekiwali na jubileuszowy koncert jubilatki pod dyrekcją Andrzeja Ponickiego.

Fotografie pochodzą z albumu A. Węsierski, Historia Śliwic i okolic fotografią pisana, Bydgoszcz 2013. Informacje pochodzą z publikacji: A. Węsierski, Obchody świąt i rocznic narodowych w powiecie tucholskim w latach 1920-1939, Tuchola 2012; A. Węsierski, Szkice z dziejów Tucholi i powiatu, T. III, Bydgoszcz 2015.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.