Orbán tłumaczył Kaczyńskiemu, jak radzić sobie z krytyką Brukseli? [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Mateusiak
Tomasz Plaskota

Orbán tłumaczył Kaczyńskiemu, jak radzić sobie z krytyką Brukseli? [wideo]

Tomasz Plaskota

Eksperci z Polski i Węgier sądzą, że spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbánem jest ważne wobec wyzwań stojących przed oboma krajami.

W Polsce i na Węgrzech media i eksperci zastanawiają się, jakie znaczenie dla obu krajów oraz dla Europy miało środowe, sześciogodzinne spotkanie premiera Węgier Viktora Orbána z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. O szczegółach rozmów nie poinformowano. Wiele wskazuję na to, że politycy ustalili wspólną strategię wobec Unii Europejskiej.

Węgierski ekspert Csaba Kiss powiedział w rozmowie z „Polską The Times”, że spotkanie jest ważne choćby w obliczu problemów, wobec których stają oba kraje i Europa. Chodzi zwłaszcza o kwestię napływu imigrantów. - Nagle stało się jasne, że współpracując, łatwiej bronić wspólnych interesów - mówi Kiss. Dodaje, że spotkanie powinno również wzmocnić współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Kiss dodaje również, że jednym z najważniejszych punktów relacji polsko-węgierskich może być współpraca energetyczna. W spotkaniu w Niedzicy uczestniczył Piotr Naimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznych urządzeń energetycznych.

Politolog prof. Kazimierz Kik również uważa, że to dobrze, że doszło do spotkania. - Lepiej dla Polski będzie, jeżeli będzie uzgadniać stanowisko z państwami Europy Środkowej. Łączą nas zbliżone interesy, jesteśmy państwami o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, społecznego i uzależnienia od Brukseli. Nasze stanowisko powinniśmy najpierw ustalać w regionie, później przedstawiać je na forum unijnym - powiedział prof. Kik Agencji Informacyjnej Polska Press.

Jeden z opiniotwórczych węgierskich portali Hvg.hu napisał, że politycy prawdopodobnie us-talili wspólne stanowisko przed spotkaniem Orbána z Cameronem. Tematem rozmów według portalu miała być również polska strategia obrony przed atakami Komisji Europejskiej.


K. Marcinkiewicz: J. Kaczyński chce wykonać podobną rewolucję, jak Orban. źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Orbán ma praktykę w ich odpieraniu, po tym jak jego partia Fidesz objęła władzę w 2010 r. Wprowadził zmiany, które komisja ostro krytykowała, m.in. ustawę medialną. Prawdopodobnie podczas kilkugodzinnych rozmów politycy poruszyli obowiązek przyjęcia uchodźców nałożony przez UE.

Na 19 stycznia w Parlamencie Europejskim jest planowana debata o sytuacji w Polsce. - Będziemy aktywni w trakcie tej debaty i przedstawimy swoje stanowisko, a także swoje racje - mówiła wczoraj w Radomiu premier Beata Szydło.

Podczas rozmów mogło również dojść do ustalenia szczegółów wizyty premier Beaty Szydło, która odwiedzi Budapeszt w lutym.

Spotkanie kończy spekulacje o konflikcie na linii Kaczyński - Orbán, o którym mówiono, kiedy w lutym 2015 r. prezes PiS nie przyjął zaproszenia na spotkanie z Orbánem, który przyjechał wtedy do Warszawy krótko po tym, jak Rosja i Węgry osiągnęły porozumienie dotyczące kontraktu gazowego.

- W Polsce trwała kampania wyborcza i doskonale rozumiem, że prezes Kaczyński nie miał ochoty spotykać się w tym czasie z Viktorem Orbánem - dodaje Csaba Kiss.

Rozmowy toczyły się w symbolicznym miejscu, jakim dla historii obu narodów jest Niedzica, która była najbardziej wysuniętym na północ punktem Węgier. W 1412 r. znalazła się w granicach Rzeczypospolitej jako zastaw pożyczki, której król Władysław Jagiełło udzielił królowi węgierskiemu Zygmuntowi Luksemburczykowi.

Tomasz Plaskota

Tomasz Plaskota

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.